Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

V Polsku zemřelo s covidem rekordních 548 infikovaných

Za uplynulých 24 hodin zemřelo v Polsku v souvislosti s koronavirem 548 lidí, což je denní rekord. Dosud nejvíce úmrtí od počátku pandemie země evidovala 6. listopadu, kdy zemřelo 445 osob. Celkově zemřelo s covidem-19 již 10 045 nakažených. V Polsku se nakazilo již 700 tisíc lidí.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
V Polsku zemřelo s covidem rekordních 548 infikovaných

„Skutečný počet nakažených koronavirem v Polsku je podstatně vyšší než ten, který uvádějí oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví,” přiznal pro TVN24 Andrzej Horban, hlavní poradce premiéra Mateusze Morawieckeho pro boj s pandemií.

V současné době se v Polsku testuje na onemocnění covid-19 v průměru od 47 do 60 tisíc lidí, z tohoto počtu bývá pozitivních okolo 25 tisíc. „Tento počet je ale potřeba vynásobit pěti, což znamená, že denně u nás přibude na 125 tisíc nových nakažených. Za měsíc jsou to tedy čtyři miliony a za čtyři měsíce, tedy do té doby, než by do Polska měla dorazit vakcína proti covid-19, to zřejmě bude 16 milionu infikovaných z celkových 38,5 milionu obyvatel,” uvedl Horban.

„Při současném tempu šíření koronaviru v Polsku nejsem optimistický v tom, že nás vakcína zachrání. Zásadní je, aby se dodržovala příslušná opatření,” dodal Horban.

„Přiznáním reálného stavu boje s koronavirem vylil Polákům na hlavu kbelík se studenou vodou,” reagoval na Horbanova slova portál onet.pl, který stejně jako další nezávislá média upozorňuje na to, že se vláda dlouhodobě na boj s koronavirem dívá růžovými brýlemi.

„Už dávno jsem tvrdil a nejen já, to, s čím nyní přišel A. Horban, tedy že každý údaj o pozitivně testovaných v Polsku je třeba vzhledem k nízkému počtu testovaných vynásobit pěti,” uvedl pro portál wp.pl přednosta Infekční kliniky ve Vratislavi Krzystof Simon. Dodal, že když bylo v Polsku 500 nakažených, tvrdil, že ve skutečnosti jich bylo 2500.

„V té době mě tehdejší ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski osočoval z toho, kde jsem tento údaj zjistil. To znamená, že jestli se současný přírůstek pozitivně testovaných lidí pohybuje kolem 20 - 25 tisíc osob, za měsíc jejich počet vzrostl o tři miliony a mnohonásobně překračuje oficiální údaje,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků