Hlavní obsah

V Paříži odsoudili 9 lidí za členství v teroristické organizaci

V Paříži odsoudili v pátek devět lidí - z toho tři v nepřítomnosti - za členství v teroristické síti, která své členy cvičila v Afghánistánu a plánovala útoky ve Francii. Dostali tresty od dvou do devíti let. Verdikt není pravomocný, obě strany se mohou odvolat, ale zřejmě tak neučiní.

V Paříži odsoudili 9 lidí za členství v teroristické organizaci

Prokuratura pro obžalované žádala desetileté tresty, ale soud vynesl tresty nižší. Obhájkyně jednoho z odsouzených Ryada Hannouniho řekla, že se neodvolá. “Jsme spokojeni s rozhodnutím,“ uvedla advokátka Julia Masová. „Čekali jsme mnohem vyšší trest,“ dodala.

Hannouni zadržený v roce 2010 v Neapoli dostal osm let. Studoval islám v Íránu u hranic s Pákistánem a Afghánistánem. K bojovníkům džihádu se však nepřidal.

Nejvyšší tresty dostali právě čtyři obžalovaní, kteří strávili nějakou dobu v pákistánsko-afghánském pohraničí, což je jeden z bezpečných přístavů radikálů z Tálibánu a Al-Káidy. Nejvíc, devět let, dostal Touhami Tebourski, který byl souzen v nepřítomnosti. Čeká na vydání do Francie v turecké vazbě. Další dva odsouzení jsou na útěku.

Všichni obžalovaní popřeli, že by plánovali teroristické útoky. Soud konstatoval, že skupina měla různé závazky vůči „perfektně organizované” síti a připustil, že neexistoval „jasně definovaný” plán útoku.

Patnáctidenní proces podle agentury AP potvrdil obavy Francie a dalších evropských zemí ze svých občanů, kteří se vracejí z válečných oblastí především v Sýrii. Ta nyní přitahuje ještě více lidí toužících po džihádu než Afghánistán.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků