Hlavní obsah
 

V Berlíně vykopali hlavu Lenina. Museli ale počkat, až se proberou ještěrky

Celých 24 let odpočívala téměř čtyřtunová hlava žulové sochy Vladimira Iljiče Lenina v zemi na okraji Berlína. Zakopána byla po pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice. Nyní by se měla stát součástí výstavy o berlínských pomnících. Než se ale vykopala, muselo se počkat, až se probere z hibernace ohrožený druh ještěrek.

 
V Berlíně vykopali hlavu Lenina. Museli ale počkat, až se proberou ještěrky

Na berlínském náměstí stával obří devatenáctimetrový pomník Lenina od roku 1970 do roku 1991. Dílo sochaře Nikolaje Tomského bylo strženo a rozřezáno na 129 kusů, které byly zakopány v lese na jihovýchodním okraji Berlína. Město tak chtělo zapomenout na svou komunistickou minulost.

Nicméně ve čtvrtek byla 1,7 metru vysoká hlava ruského revolucionáře vykopána a odvezena do muzea v pevnosti Špandava v západní části německé metropole. Tam bude od jara příštího roku součástí výstavy o berlínských pomnících. Zbylé části sochy by měly zůstat zahrabané.

Radnice byla proti

Vyzvednutí hlavy sochy, která byla na náměstí v berlínské čtvrti Friedrichshain odhalena u příležitosti nedožitých 100. Leninových narozenin, předcházely dlouhé debaty. Kvůli vysokým nákladům spojeným s vyhrabáním sochy byla proti hlavně berlínská radnice. Ta navíc tvrdila, že neví, kde je socha zakopaná.

Hlavu vykopali po 24 letech.

Foto: Wolfgang Kumm, ČTK/AP

Problém podle serveru The Telegraph vyřešil americký filmař Rick Minnich působící v Berlíně, který hlavu dříve natáčel a věděl přesně, kde je pohřbena.

Navíc se muselo počkat, až se probere ze zimního spánku ohrožený druh ještěrky obecné, který žije v lese, a bude se moci přestěhovat na jiné místo. Kvůli tomu byly výkopové práce pozastaveny.

Socha se proslavila mimo jiné díky scéně z filmu Good bye, Lenin! z roku 2003, kde byl monument symbolicky přenesen vrtulníkem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků