Hlavní obsah
Ruský letoun An-30 používaní pi monitorovacích misích Foto: Profimedia.cz

USA opouštějí smlouvu o otevřeném nebi. Rusko i deset zemí EU včetně ČR pokračuje

Česká republika a devět dalších zemí Evropské unie v pátek ve společném prohlášení vyjádřily politování nad rozhodnutím Spojených států vystoupit z dohody umožňující kontrolní přelety nad signatářskými státy včetně Ruska. Zároveň ale evropské státy sdílí americké „obavy kolem implementace” úmluvy ze strany Moskvy. Washington odchod od dohody o otevřeném nebi zdůvodnil tvrzením, že Rusko některá ustanovení nedodržovalo.

Ruský letoun An-30 používaní pi monitorovacích misích Foto: Profimedia.cz
USA opouštějí smlouvu o otevřeném nebi. Rusko i deset zemí EU včetně ČR pokračuje

Česká vláda na vývoj reagovala společně s vládami Belgie, Finska, Francie, Itálie, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Španělska a Švédska.

USA ve čtvrtek avizovaly, že v pátek učiní formální kroky směřující k odstoupení od dohody, k níž se hlásí většina evropských zemí a Kanada.

„Litujeme oznámení americké vlády o jejím úmyslu odstoupit od dohody o otevřeném nebi, ačkoli sdílíme její obavy ohledně implementace ustanovení dohody Ruskem,” uvádí desítka evropských vlád.

Úmluvu dojednanou v roce 1992, která vstoupila v platnost o deset let později, označují za klíčový pilíř „rámce pro budování důvěry” vytvořeného v posledních dekádách.

Podle Washingtonu Rusko dohodu neplnilo 

Podle Washingtonu bylo smyslem paktu podpořit mezinárodní bezpečnost, ale ruský přístup jej „fatálně podkopal”. Američané dlouhodobě tvrdí, že Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelet nad městem, kde se předpokládá rozmístění jaderných zbraní, které by mohly zasáhnout Evropu.

Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v dané době konají vojenské manévry.

Rusko nechce od dohody odstoupit

Ruská vláda jakékoli porušování úmluvy odmítá a v pátek uvedla, že ji hodlá plně dodržovat. „Přístup musí být pragmatický. Dokud dohoda bude platit..., máme v úmyslu plně dodržovat všechna práva a povinnosti, jež z této dohody pro nás vyplývají,” řekl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

Už ve čtvrtek agentuře TASS řekl, že odchod USA z dohody o otevřeném nebi zasadí další ránu systému bezpečnosti v Evropě, kterou oslabily již předchozí kroky Bílého domu, zejména odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Totéž slíbily také evropské země, podle nichž je dohoda nadále „funkční a užitečná”. Komuniké potvrzuje, že americké rozhodnutí nabude účinku za šest měsíců. Další ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov potvrdil, že velvyslanectví USA v Moskvě v pátek předalo ruskému ministerstvu zahraničí nótu s rozhodnutím Washingtonu od smlouvy odstoupit.

Rjabkov zdůraznil, že Rusko je připraveno v dialogu o dohodě pokračovat, nikoli však za nepřijatelných amerických podmínek. Američané podle Rjabkova Moskvě vzkázali, že pokud do 22. listopadu nesplní sérii podmínek, obsažených ve stanovisku „zformulovaném na velmi vysoké úrovni”, pak USA dohodu opustí. Podmínky Washingtonu náměstek označil za „absolutně, kategoricky nepřijatelné”.

Ale i desítka zemí EU zmiňuje „nevyřešené problémy„ s Ruskem, zejména „zbytečné” omezování přeletů nad Kaliningradskou oblastí. „Budeme nadále jednat s Ruskem, jak bylo dříve dohodnuto mezi spojenci v NATO a dalšími evropskými partnery... Nadále vyzýváme Ruskou federaci, aby tyto restrikce zrušila,” uvádí společné prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků