Hlavní obsah

Do francouzského Štrasburku, kde se v pátek a v sobotu koná část summitu NATO, se sjíždějí aktivisté, kteří chtějí proti vrcholné schůzce protestovat četnými demonstracemi. Ve městě je jich už několik tisíc a několikrát se střetli s policií, která použila slzný plyn a ohlušující granáty. Asi Sto protestujících zatkla.

Summit NATO budou provázet mohutné protesty

Demonstrace mají ve Štrasburku vyvrcholit v sobotu a organizátoři doufají, že se jich zúčastní 30 000 až 50 000 osob Předseda ozbrojených složek policie GdP Konrad Freiberg už varoval, že protesty budou násilné.

Aktivisté se shromažďují v táboře vyhrazeném úřady v průmyslové zóně ve čtvrti Neuhof asi šest kilometrů od centra města. První vážnější násilný incident se odehrál v úterý večer, kdy několik desítek radikálů zaútočilo kameny na  vrtulníky na blízkém vojenském letišti. Okamžitě proti nim vyrazily policejní zásahové oddíly, které podnikly razii i v táboře demonstrantů, kde provedly plošnou kontrolu dokladů. To vyvolalo další protesty, při nichž policie použila slzný plyn a několik ohlušujících granátů, aby situaci zklidnila.

Policejní obstrukce

Aktivisté protestují také proti tomu, že policie při obnovených kontrolách na hranicích zabránila příjezdu polní kuchyně z Německa, protože její obsluha měla příliš velké množství kuchyňských nožů označených za potenciálně nebezpečné zbraně. Hranice nesměli přejít ani lidé vybavení kladivy a dalším nářadím potřebným k postavení nouzových přístřešků a stanů v táboře. Čtyři hodiny byl na hranicích také zadržen autobus německé Levice. 

Plán demonstrací

V pátek mají protesty vyvrcholit v německém lázeňském městě Baden-Baden, kde se mají v 11:00 shromáždit demonstranti u nádraží. V sobotu se pak má přenést manifestační nápor přímo do Štrasburku, kde má směrem k centru vyrazit od 13:00 mohutný průvod.

Centrum Štrasburku se po dobu summitu promění v hotovou pevnost, kterou střeží 25 000 policistů a příslušníků pořádkových jednotek speciálně vycvičených pro pouliční boj s demonstranty.

Zóny, kde se budou pohybovat účastníci summitu, policie již hermeticky uzavřela. Dovnitř se mohou dostat místní obyvatelé, obchodníci a novináři jen na zvláštní propustku. Bezpečnostní opatření mají stát státní kasu 110 miliónů eur (skoro tři miliardy korun).

Německá policie, jak uvedl mluvčí v Kehlu, kde se bude taky konat část summitu, využívá databáze pravicových násilníků, levicových násilníků i násilníků z řad sportovních fanoušků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků