Hlavní obsah
Srbský prezident Aleksandar Vučič Foto: Marko Djurica, Reuters

Srbsko a Kosovo obnovily jednání o normalizaci vztahů

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat by mělo setkání tváří v tvář, podle agentury AP pravděpodobně ve čtvrtek v Bruselu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič Foto: Marko Djurica, Reuters
Srbsko a Kosovo obnovily jednání o normalizaci vztahů

Dialog mezi Bělehradem a Prištinou je zamrzlý od listopadu 2018. Obě země navazují kontakt 20 let poté, co Bělehrad vyslal do Kosova, které tehdy bylo součástí zbytkové Jugoslávie, své vojáky, aby potlačili separatistické povstání kosovských Albánců. Kosovo v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO.

Srbsko svou někdejší provincii dosud neuznalo jako samostatný stát.

Borrell v prohlášení k obnovení rozhovorů řekl, že dosažení dohody o normalizaci vztahů je „zásadní pro lepší budoucnost pro lid Kosova a Srbska” a také pro perspektivu jejich začlenění do evropských struktur a pro bezpečnost a stabilitu regionu.

„Tyto rozhovory budou vyžadovat politickou odvahu z obou stran. Budou vyžadovat odhodlání a zapojení v duchu kompromisu a pragmatismu,” zdůraznil Borrell. „Není to jednoduchý proces, nikdy nebyl, ale je naléhavě nutné usilovat o mír a prosperitu v zájmu společné budoucnosti,” řekl šéf unijní diplomacie.

V pátek Vučić a Hoti potvrdili trvání na svých pozicích. Vučić řekl, že by bylo nesmyslné, kdyby se jednání soustředila na otázku uznání Kosova. Hoti naopak zdůraznil, že „vzájemné uznání” obou zemí je jedinou cestou, jak vztahy normalizovat.

Jednání, bez nichž podle EU tyto země nemohou aspirovat na členství v bloku, započala v březnu roku 2011 a vzešlo z nich na 30 smluv, které však většinou nebyly dodržovány.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v pátek oznámili, že Vučić a Hoti „souhlasili s obnovením dialogu” a „prohloubením spolupráce” v různých oblastech v zájmu obnovení důvěry.

Nezávislost Kosova uznala zhruba polovina členských států OSN, mezi nimiž je vedle USA i většina zemí EU včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podporují například Rusko, Čína, Indie a Izrael. Uznání se Priština zatím nedočkala ani od pěti členů EU - vedle Slovenska a Španělska k nim patří Kypr, Rumunsko a Řecko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků