Hlavní obsah
Bosňáci ve Višegradu si připomínají upálené. Foto: Profimedia.cz

Srb dostal v Bosně 20 let za upálení 57 lidí během války

Bosenský soud poslal ve středu na 20 let za mříže bosenského Srba Radomira Šušnjara za účast na operaci, při níž bylo během války v Bosně (1992 až 1995) upáleno 57 lidí včetně dvou dětí. Informovala o tom agentura AP. Soudní proces se odehrál poté, co Šušnjara loni vydala do Bosny Francie, kde muž dlouhodobě žil.

Bosňáci ve Višegradu si připomínají upálené. Foto: Profimedia.cz
Srb dostal v Bosně 20 let za upálení 57 lidí během války

Šušnjar podle obžaloby spolu s několika dalšími srbskými vojáky a příslušníky polovojenských sil ve městě Višegrad na východě Bosny na začátku války v roce 1992 zavřel 57 bosenských muslimů včetně žen, dětí a starců do domu, který pak podpálili s pomocí výbušnin a hořlavin. Na dům poté podle prokuratury Srbové začali střílet, aby civilistům zabránili v útěku.

Za stejné zločiny byli už v roce 2012 Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsouzeni dva bosenští Srbové. Bratranci Milan a Sredoje Lukičovi dostali v prvním případě doživotí a ve druhém 27 let za mřížemi. Jejich vydání se vleklo, protože žili v Argentině.

Šušnjar žil ve Francii mnoho let, než byl vypátrán. Bosna ho předloni v říjnu obžalovala z válečných zločinů a požádala o jeho vydání.

Válka v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995 si vyžádala kolem 100 tisíc mrtvých. Podle bosenského úřadu pro nezvěstné osoby síly bosenských Srbů od dubna do června 1992 ve Višegradu a jeho okolí povraždily 1500 civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků