Hlavní obsah
Po sedmi týdnech, kdy například děti nemohly vůbec ven, dospělí jen dle nutnosti, se ve Španělsku uvolňují pravidla a lidé mohou na vycházky. Ale podle předem daného rozvrhu. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Španělé smí po sedmi týdnech izolace ven, ale podle rozvrhu

Španělsko od soboty zmírnilo omezení zavedená v polovině března kvůli koronaviru - po 48 dnech mohou jít lidé ven i sportovat a senioři mohou poprvé na procházku. V obcích větších než 5000 obyvatel ale musí všichni při vycházkách a sportování respektovat rozvrh hodin stanovený vládou podle věkových kategorií.

Po sedmi týdnech, kdy například děti nemohly vůbec ven, dospělí jen dle nutnosti, se ve Španělsku uvolňují pravidla a lidé mohou na vycházky. Ale podle předem daného rozvrhu. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP
Španělé smí po sedmi týdnech izolace ven, ale podle rozvrhu

Všichni musí také dodržovat bezpečnou vzdálenost, roušky se doporučují, ale nejsou povinné. Ven nesmí lidé s podezřením na nákazu koronavirem či nemocní s covidem-19.

Dosud mohli Španělé od poloviny března ven z domu jen na nutné nákupy, k lékaři či do práce. Od předchozí neděle povolila vláda poprvé vycházky s dětmi, které tak byly předtím šest týdnů až na výjimky zavřené doma. Ven předtím mohly jen k lékaři či s rodičem, který neměl doma nikoho, kdo by se o ně postaral.

Muž relaxuje na pláži Badalona nedaleko Barcelony.

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Povolení vycházek s dětmi minulou neděli ale vedlo k tomu, že některé promenády a ulice zaplnily davy rodičů s dětmi a lidé podle záběrů na sociálních sítích nedodržovali bezpečnou vzdálenost.

Individuální rozvrh

Vláda proto tento týden určila rozvrh hodin pro vycházky a individuální sportování podle věku.

Děti do 14 let mohou nyní s jedním z rodičů na procházku mezi 12:00 a 19:00, nezletilí od 14 let a dospělí do 70 let od šesti do deseti ráno a večer od osmi do jedenácti a starší 70 let a lidé závislí na doprovodu mají vycházky od 10 do 12 hodin a od 19 do 20 hodin. Děti mohou na procházku jen na hodinu denně.

Španělsko zavádí rozvrh, podle kterého mohou rodiče s dětmi na procházky.

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Omezení se netýká obcí pod 5000 obyvatel, protože tam podle vlády nehrozí velké shlukování lidí.

Španělé smějí ale na vycházku a za individuálním sportem maximálně kilometr od bydliště. Podle deníku El País se ale nesmí například přemístit autem do jiné čtvrti města a sportovat tam. Sportoviště jsou navíc stále zavřená.

Španělé mají chodit na procházku jen jednou denně. Dokument stanovující rozvrh a pravidla ovšem neuvádí, jak se toto bude kontrolovat. Ministerstvo zdravotnictví apeluje na zdravý rozum, uvedl El País.

Další uvolňování opatření ve Španělsku by mělo začít v pondělí a bude odstupňované podle územních jednotek. Vzhledem k malému počtu případů nákazy budou moci jako první na Baleárském ostrově Formentera a třech z Kanárských ostrovů otevřít malé obchody, ze 30 procent zahrádky restaurací a barů a rovněž hotely a ubytování s výjimkou společných prostor.

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Mnozí to ale zatím neudělají, protože kromě zahraničních turistů nemohou čekat ani turisty domácí, vzhledem ke stále platnému omezení pohybu pro Španěly mimo své domovské provincie.

Další části země budou moci do jednotlivých fází uvolňování vstupovat podle vývoje epidemie, tedy v závislosti na klesání počtu případů nákazy. Uvolňování by v celé zemi mělo trvat šest až osm týdnů.

Šíření nákazy koronavirem se ve Španělsku už stabilizovalo, i proto se v pátek uzavřela nemocnice vytvořená kvůli covidu-19 ve veletržním areálu Ifema v Madridu. Uzavření pojala regionální madridská vláda symbolicky a slavnostního aktu se účastnilo několik místních politiků a desítky zdravotníky.

V sobotu ale píší místní média, že španělská vláda prověřuje, zda neporušili omezení nouzového stavu uspořádáním hromadné akce, když lidé nedodržovali bezpečnou vzdálenost, objímali se a podávali si ruce. Někteří místní politici kritizovali vládu madridského regionu, kterou vede opoziční Lidová strana, že si uzavřením nemocnice dělá politickou reklamu, a označili akt za „nezodpovědný propagandistický spektákl”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků