Hlavní obsah
Igor Matovič Foto: Martin Mikula, ČTK

Slovenské volby: Matovič se dotahuje na Ficův Směr, ten ale útočí na Kisku

Nejsilnější vládní strana Směr-SD v předvolební kampani útočí především na exprezidenta Andreje Kisku, který vede stranu Za lidi, ale do boje o vítězství ve volbách má mnohem větší šanci promluvit Igor Matovič a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Jeho kampaň oslovuje stále víc lidí a strhla na sebe veškerou pozornost.

Igor Matovič Foto: Martin Mikula, ČTK
Slovenské volby: Matovič se dotahuje na Ficův Směr, ten ale útočí na Kisku

Zatímco podpora Směru pozvolna klesá – agentura Focus mu v polovině února naměřila 16,9 procenta – OLaNO se s 15,5 procenta rychle dotahuje. Pokud bude v posledních dnech před volbami Matovičova kampaň stejně úspěšná, Slováci se 29. února mohou dočkat velkého překvapení.

Na Slovensku platí dvoutýdenní moratorium na publikování průzkumů veřejného mínění. Další vývoj už je tak možné jen odhadovat. „Rozestup mezi stranami je opravdu malý a po mnoha letech jsme v situaci, kdy je zcela otevřené, kdo bude vítězem,“ konstatoval Martin Slosiarik z agentury Focus.

Tohle jsme nečekali, reaguje Matovič

„Mezi lidmi cítím takové pozdvižení. Lidé si řekli, že už to stačilo. Chtějí přispět ke změně. Pevně věřím, že k volbám přijde i hodně nevoličů,“ řekl v pondělí Matovič Novinkám a Českému rozhlasu.

Přiznal, že ho stoupající preference OLaNO překvapily. „Vůbec jsme nečekali, že bychom měli být lídry opozice,“ uvedl. Na otázku, co se podle něj asi děje v centrále Směru, když vidí stoupající preference OLaNO, Matovič řekl: „Děje se tam to, co doposud, jen nevypijí za večer pět lahví koňaku, ale dvacet.

Matovič zaujal voliče například videem ze své cesty do Cannes, kde nalepil na plot vily exministra financí a dopravy Jána Počiatka plakáty s nápisem „Majetek Slovenské republiky“. Pak navštívil Kypr a na videu z Limassolu ukázal Slovákům schránkové firmy společnosti Penta, které podle něho získaly 400 milionů eur ze slovenského zdravotnictví. Penta to okamžitě popřela.

Po návratu z Kypru Matovič se svými příznivci zapálili 5000 svíček před úřadem vlády v Bratislavě.

Igor Matovič na demonstraci

Video: Ivan Vilček, Právo

Svíčky symbolizovaly smrt stejného počtu lidí, kteří podle lídra OLaNO každý rok zemřou zbytečně kvůli špatnému stavu slovenského zdravotnictví.

Kiska honí babku

Směr se však nadále soustřeďuje na exprezidenta Andreje Kisku a nasadil do předvolebního boje mobilní hru Nedej si vzít peníze od Kisky. Směr se snaží oslovit voliče hrou, v níž exprezident a lídr strany Za lidi honí babku na invalidním vozíku.

Bývalý prezident Slovenské republiky Andrej Kiska.

Foto: Milan Malíček, Právo

Minulý týden dostaly redakce slovenských médií anonymní mail, který obsahoval odkaz na video pořízené údajně skrytou kamerou. Dva muži na videu mluví o tom, že Kiska v minulosti vědomě kupoval pozemky, o nichž věděl, že jsou kradené.

Exprezident za zveřejněním videa vidí mstu bývalého premiéra a předsedy strany Směr Roberta Fica za to, že ho jako prezident nechtěl jmenovat do funkce předsedy ústavního soudu. „Moc se bojí další prohry ve volbách, proto jsem dlouhodobě hlavním terčem Směru i v této předvolební kampani,“ reagoval Kiska, který podal trestní oznámení za křivé obvinění a pomluvu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků