Hlavní obsah
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Skotsko tlačí na Johnsona, aby kvůli mutaci viru prodloužil přechodné období

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová apeluje na britského premiéra Borise Johnsona, aby prodloužil přechodné období pro vystoupení Spojeného království z Evropské unie. To má v tuto chvíli skončit 31. prosince. Vzhledem k nové a rychle se šířící mutaci koronaviru by byl odchod bez dohody podle Sturgeonové nebezpečný.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Skotsko tlačí na Johnsona, aby kvůli mutaci viru prodloužil přechodné období

„Nová mutace koronaviru a její různé důsledky znamenají, že nyní čelíme obrovsky vážné situaci, která vyžaduje naší stoprocentní pozornost,” napsala šéfka skotské vlády na Twitteru.

Podle ní by bylo „skandální”, aby v současné situaci ještě ke všemu došlo k odchodu Británie z Evropské unie.

Její vyjádření přichází pár hodin poté, co vyjednavači obou stran oznámili, že jednání budou pokračovat. Dohoda měla být už hotová, ale zatím k ní stále nedošlo.

Opoziční labouristé návrh nepodporují. „Prodloužení přechodného období nechci,” řekl lídr opozice a předseda strany Keir Starmer stanici ITV.

Čas utíká

Přechodné období vyprší s koncem letošního roku. Už nyní je jasné, že i kdyby k dosažení dohody o pobrexitových vztazích nakonec skutečně došlo, Evropský parlament ji už nestihne schválit.

Jeden z nejvlivnějších ministrů britské vlády Michael Gove pro Deník Telegraph uvedl, že v případě, že by se obě strany nedohodly do konce měsíce, mohly by uzavřít sérii jakýchsi „minidohod”.

Zcela jasné není, na čem přesně vlastně dohoda vázne. Obecně panuje přesvědčení, že v tuto chvíli zbývá vyřešit otázku rybolovných práv v britských vodách. To ale popírá Mujtaba Rahman, šéf renomované konzultační společnosti Eurasia Group.

Podle něj jsou Francouzi nespokojeni s vyřešením sporného bodu, kterému se v angličtině říká „level playing field”. V podstatě jde o to, aby podnikatelé na jedné straně nebyli v nespravedlivé výhodě oproti svým konkurentům na straně druhé.

„Připoutejte se, tady pojedeme až do úplného konce,” napsal na Twitteru Rahman.

V Downing Street se k nápadu prodloužit přechodné období nemají. „Skončí to 31. prosince. Z toho neustupujeme,” řekl mluvčí premiéra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků