Hlavní obsah

Skandály s potravinami nejsou, Češi to zveličují, tvrdí polský ministr

Na polském zemědělském veletrhu Polagra, který se tento týden konal v Poznani, zlehčoval polský ministr zemědělství a regionálního rozvoje Stanislaw Kalemba opakované problémy s polskými potravinami. Uvedl také, že ČR škodí i sobě, když kritizuje Polsko.

Článek

Aféry s technickou solí, kterou polské firmy přidávaly do potravin dovážených do České republiky jako jedlou sůl, nebo s koňským výsekovým masem obsahujícím zakázaná antibiotika, podle Kalemby česká strana uměle zveličuje.

„To jsou špatná slova, když mluvíme o skandálech. A jak byste nazval smrt šesti desítek osob v důsledku otravy metylalkoholem, kde byl jeho zdroj?” odpověděl ministr zemědělství dotazem na otázku, zda se zmíněné skandály podepsaly na poklesu vývozu polských potravin do Česka.

Polské úřady prý nevolí v souvislosti s metanolovou aférou, při níž zahynulo po konzumaci v Česku vyráběného alkoholu přes šest desítek lidí - několik rovněž v Polsku - tak silná slova. „My tomu neříkáme skandál, pro dobrou spolupráci je potřeba volit jiná slova. Kdybychom to tak nazývali, tak tohle (metanol) byl největší skandál,” prohlásil Kalemba.

Češi už kupují méně polských potravin

Česku sice stále náleží třetí místo v žebříčku vývozu polských potravin za Německem a Velkou Británií, na rozdíl od dalších zemí však letos v květnu začal objem jejich exportu do České republiky klesat, což odborníci dávají do souvislostí právě s potravinovými aférami. Například v Německu se podle médií závadné polské potraviny neobjevují.

Foto: SZPI

Drůbeží maso

Podle Kalemby však zhoršení spolupráce ještě více než polské potravináře postihlo ty české. Čechům by proto doporučoval místo řešení afér hledat pozitivní stránky kvalitních polských potravin. „Myslím, že Češi pochopili, že taková politika nepřináší finanční efekt, neboť polský export mírně klesl, ale jak se změnil vývoz českých potravin do Polska - klesl ještě více, takže na tom tratí zejména Češi. Válka k ničemu nevede, je potřeba spolupracovat,” řekl Kalemba během veletrhu, který prezentoval desítky polských firem oceněných za kvalitu jejich produktů.

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr zemědělství a regionálního rozvoje Stanislaw Kalemba

Značná část z nich však do Česka své výrobky vůbec nevyváží, kvalitní místní potravináři se často zaměřují na lokální trh, aby nemuseli kvůli trvanlivosti do produktů přidávat konzervační látky. Podle ministra je nejprve nutné provést podrobné laboratorní testy, které mohou spolehlivě odhalit zdraví nebezpečné potraviny, a pak teprve případy medializovat, což se prý často neděje.

„Zásada sousedské spolupráce by měla být taková: nejdříve mít jasné výsledky laboratorních testů a jednoznačně informovat média... Jako příklad uvádím záměnu koňského masa za hovězí (údajně vyváženého z Polska do Irska), která poškodila Polsko. Irsko později uvedlo, že s tím Polsko nemá nic společného,” řekl Kalemba.

Pochybné kontroly

Polská televize TVN24 přitom tento měsíc zpochybnila účinnost kontrol, když informovala, že jeden z výrobců prodával polským farmářům ve velkém řadu měsíců krmivo pro skot obsahující zakázanou masokostní moučku, kterou kontroly dlouho neodhalily. [celá zpráva]

Téma efektivity testů Kalemba nekomentoval. Polský export potravin se bude podle ministra i nadále zaměřovat hlavně na země Evropské unie, hodlá však více expandovat i na mimoevropské trhy, například do východní Asie či některých afrických zemí.

„Velmi důležité jsou pro nás východní trhy, zejména Rusko,” řekl ministr. Zemědělství a potraviny tvoří nejdůležitější součást polského exportu, loni Polsko vyvezlo potraviny za 17,9 miliardy eur (přibližně 462 miliard Kč), z toho do Česka za 1,1 miliardy eur. Obchodní bilance vývozu a dovozu potravin v letošním roce dosáhne podle polských odhadů rekordního přebytku přes čtyři miliardy eur.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám