Hlavní obsah
 

Situace v Mariupolu je katastrofální, „přiznalo“ Rusko

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že situace v jihoukrajinském přístavu Mariupol dosáhla „katastrofálních rozměrů“. Evakuace z města se nedaří, protože je stále pod palbou.

 
Situace v Mariupolu je katastrofální, „přiznalo“ Rusko

Z tohoto města měl od úterý směřovat humanitární koridor, kvůli neustálým bojům ale nefunguje, ruské jednotky město stále ostřelují. Z porušování příměří, které by při evakuaci civilistů mělo platit, se viní obě strany.

Ve městě, kde žije asi 400 000 lidí, neteče voda, nefunguje elektřina ani telefonní signál.

Zraněná těhotná žena opouští vybombardovanou porodnici v Mariupolu.

Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu ze selhání evakuace a uvedlo, že situace, jíž čelí v Mariupolu civilisté, dosáhla „katastrofálních rozměrů“, napsala agentura Reuters.

Ve městě podle Ukrajinců zemřelo nejméně 1170 civilistů, ruské nálety zničily ve středu dětskou nemocnici a porodnici. Místní úředník Vitalij Falkovsky řekl listu Financial Times, že musel být vykopán masový hrob a v něm bylo pohřbeno 60 lidí. „Bylo to nezbytné, bohužel jsme je nemohli pohřbít běžným způsobem, márnice jsou přeplněné,“ uvedl.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Rusové v Mariupolu zasáhli dětskou nemocnici a porodnici.

Video: Reuters

Mariupol je posledním městem, které zbývá Rusům k ovládnutí celého pobřeží Azovského moře.

Ruské ministerstvo současně přiznalo, že humanitární koridory pro evakuaci civilistů z obležených ukrajinských měst nesplnily účel. Do Ruska z nich zamířilo jen 180 000 lidí. Z toho Rusko viní Kyjev.

Na západ dosud z Ukrajiny odešly asi dva miliony lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků