Hlavní obsah
Rusové testují novou strategickou zbraň Avangard Foto: Profimedia.cz

Rusové poprvé ukázali Američanům svou „naprosto nezranitelnou” raketu Avangard

Ruská armáda americkým kontrolorům poprvé ukázala svou novou strategickou zbraň Avangard. Prezident Vladimir Putin ji označuje za převratný vynález srovnatelný s prvním sputnikem z roku 1957. Okřídlená bojová část rakety dosahuje hyperzvukové rychlosti.

Rusové testují novou strategickou zbraň Avangard Foto: Profimedia.cz
Rusové poprvé ukázali Američanům svou „naprosto nezranitelnou” raketu Avangard

Američané si zbraň prohlíželi na nejmenované ruské střelnici v minulých třech dnech. Umožňují jim to kontrolní mechanismy smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START).

Raketa Avangard má podle ruských expertů mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře sedmadvacetinásobně rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je "naprosto nezranitelná" prostředky protivzdušné obrany. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia.

Ruský prezident Vladimir Putin v řídícím středisku při testu střely Avangard

Foto: Sputnik, Reuters

Prezident Putin letos v únoru oznámil zahájení sériové výroby této zbraně, která má být do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu.

Rusko-americká smlouva START má vypršet v roce 2021 a může být prodloužena o dalších pět let. Jednání ale váznou a obě strany se obviňují z nedostatečné vůle ustanovení smlouvy plnit. Šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin před deseti dny prohlásil, že smlouva START pravděpodobně prodloužena nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků