Hlavní obsah
Ukrajinský vojenský náklaďák míří k frontě u Izjumu. Foto: Jorge Silva, Reuters

Rusové kontinuálně postupují, varují analytici

Ruské jednotky v těžkých bojích na východě Ukrajiny stabilně postupují a získávají další území, uvedl ve čtvrtek americký Institut pro studium válek (ISW). Uvedl také, že Rusové chtějí na okupovaných územích vytvořit třetí obrannou linii proti případnému ukrajinskému protiútoku.

Ukrajinský vojenský náklaďák míří k frontě u Izjumu. Foto: Jorge Silva, Reuters
Rusové kontinuálně postupují, varují analytici

Tajemnice ukrajinského ministra obrany Hanna Maljerová uvedla, že boje jsou vedeny s maximální intenzitou při srovnání s předchozími ruskými nástupy. Podle ní budou dále eskalovat.

Rusové už kontrolují 95 procent území Luhanské oblasti. Ovládnou-li Severodoněck, budou kontrolovat všechna velká města na území Luhanské oblasti.

ISW uvedl, že Rusko má nyní čtyři cíle. Hlavním je obsadit východ Ukrajiny. S tím souvisí snaha obklíčit ukrajinské vojáky, kteří ho brání, mezi Izjumem a pomezím mezi Doněckou a Luhaskou oblastí. Rusové se proto pokusili útočit na Bohorodyčne asi 30 km jihovýchodně od Izjumu a ostřelovali obce ležící směrem ke Slovjansku.

Ruská invaze na Ukrajině

Foto: Novinky

Pokračují ruské snahy obklíčit Severodoněck, jehož severovýchodní okraj už okupanti drží. Už obklíčili ukrajinské jednotky v oblasti mezi Zolotým a Orichivem.

Okupační jednotky také postupují na západ od Popasné, síly doněckých a luhanských separatistů plně ovládly Svitlodarsk a Midnu Rudu a vesnice u dálnice M03.

S hlavním cílem souvisejí i vedlejší. Těmi jsou operace u Charkova, operace na jihu Ukrajiny a také jednání Rusů na okupovaných oblastech.
Na jihu chtějí Rusové vybudovat třetí linii obrany, která by měla bránit případnému ukrajinskému protiútoku. Ten se očekává v létě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků