Hlavní obsah
Ruský bojový letoun Suchoj Su-25 Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation/Handout, Reuters

Ruský generál v penzi sedl do suchoje a vznesl se nad Luhansk. Sestřelili ho

Ukrajincům se v neděli podařilo sestřelit ruského generálmajora ve výslužbě Kanamata Botaševa, který v penzi neměl stání a vydal se v kokpitu bitevníku Su-25 nad frontovou linii v Luhanské oblasti. Informaci o smrti 63letého generála ruského letectva v úterý potvrdila ruskojazyčná mutace britské stanice BBC.

Ruský bojový letoun Suchoj Su-25 Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation/Handout, Reuters
Ruský generál v penzi sedl do suchoje a vznesl se nad Luhansk. Sestřelili ho

Jako první o úspěšném sestřelu ruského stroje v neděli informoval ukrajinský generální štáb. Uvedl, že se podařilo zneškodnit bitevník Suchoj (Su-25) nad Luhanskou oblastí a pilot neměl čas se katapultovat.

Na internetové sociální síti Telegram, kterou ve velkém používají jak Rusové, tak Ukrajinci, se brzy na to začaly šířit zvěsti o tom, že měl být za kniplem sestřeleného stroje výše zmíněný generál.

Zprávy o Botaševově smrti se objevily i mezi ruskými piloty a podle ruskojazyčné BBC je potvrdili i jeho bývalí podřízení.

„Jednoduše nemohl zůstat stranou,“ řekl britské stanici jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

Proč ovšem generál do letadla sedl a letěl nad Ukrajinu, není úplně jasné. BBC k tomu podotkla, že se možná velení ruského letectva nedostává kvalifikovaných pilotů.

Botašev patřil do nejvyšší třídy podle klasifikace ruských vojenských pilotů. Výcvik těchto pilotů trvá asi deset až 12 let a podle dřívějších informací agentury RIA Novosti stojí přibližně osm milionů dolarů (asi 184 milionů korun), uvedla BBC.

„Na téhle planetě je jen několik lidí, kteří žijí nebem tak, jako jste jím žil vy. Nebe si bere ty nejlepší a dnes si vzalo vás. Sbohem, veliteli,“ napsal další bývalý kolega generála Botaševa.

Podle informací serveru Newsweek Botašev odešel do civilu v roce 2013 poté, co havaroval se strojem Su-27, který vůbec pilotovat neměl, protože nevlastnil příslušné povolení.

Rusové informaci o sestřelení svého generála oficiálně nepotvrdili ani nevyvrátili. Pokud se informace potvrdí, půjde o prvního generála, kterého Ukrajinci od zahájení invaze sestřelili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků