Hlavní obsah
Raketový křižník Maršál Ustinov Foto: Profimedia.cz

Rusko připravuje rozsáhlé vojenské manévry také ve Středozemním moři

Rusko uspořádá na začátku září rozsáhlé týdenní cvičeních svých ozbrojených sil ve Středozemním moři, kterého se zúčastní 25 lodí a 30 letadel. Ve čtvrtek to podle TASS oznámilo ruské ministerstvo obrany. V září ruská armáda uskuteční také mohutné vojenské cvičení Vostok 2018, jehož se zúčastní na tři sta tisíc vojáků.

Raketový křižník Maršál Ustinov Foto: Profimedia.cz
Rusko připravuje rozsáhlé vojenské manévry také ve Středozemním moři

Ministerstvo uvedlo, že velké manévry se budou konat od 1. do 8. září pod vedením vrchního velitele ruského námořnictva admirála Vladimira Koroljova.

V čele pětadvaceti válečných lodí a podpůrných plavidel bude stát předloni modernizovaný raketový křižník Maršál Ustinov. Loď zařazená do výzbroje v roce 1986 nese šest střel s plochou dráhou letu Raduga o dosahu 2500 km, které mohou nést jadernou hlavici. Dále je vyzbrojena šestnácti protilodními raketami P-1000 a 64 raketami systému protivzdušné obrany S-300F.

Zapojení letectva

„V mezinárodním vzdušném prostoru bude výcvikové úkoly plnit okolo třiceti letadel. Budou mezi nimi strategické raketonosné bombardéry Tu-160M, protilodní letouny Tu-142 a Il-38, stíhací letouny Su-33 a letadla Su-30SM námořního letectva,“ dodalo ministerstvo obrany RF.

Strategický bombardér Tu-160 v doprovodu bojového letadla Su-30SM

Foto: Profimedia.cz

Úkolem manévrů bude nácvik protivzdušné obrany flotily i obrany proti sabotážním akcím a čištění vod od min.

Čtyřmotorové strategické bombardéry Tu-160, které mohou nést i jaderné zbraně, jsou nejtěžší na světě a dosahují rychlosti až 2200 km/h.

Ruský protiponorkový stroj Tu-142

Foto: Profimedia.cz

Stoje Il-38 slouží jako protiponorkové a jsou ruskou obdobou amerických letadel Lockheed P-3C Orion a Tu-142 jsou verzí strategických bombardérů Tu-95, které jsou používané k protiponorkové a námořní hlídkové službě. Zajišťují i komunikaci mezi ruskými jadernými ponorkami a mohou komunikovat i se satelity. Některé verze mohou nést i rakety.

Cvičení před útokem na Idlib 

Cvičení se bude konat v době, kdy se spekuluje o zahájení syrské ofenzivy v provincii Idlib, posledním guvernorátu, který v zemi drží ještě vzbouřenci v čele s radikály z bývalé Fronty an-Nusra. Syrskou ofenzivu by podporovali Rusové, kteří se momentálně snaží s podporou Turecka dotlačit radikály, aby se vzdali bez boje.
Podle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury je v Idlibu asi 10 000 bojovníků bývalé Fronty An-Nusra, které bude potřeba porazit. V Idlibu je také mnoho umírněnějších skupin a utekli tam i civilisté, kteří se bojí režimu Bašára Asada.

De Mistura ve čtvrtek označil za nezbytné, aby se v očekávaném střetu jak syrské vládní síly, tak bojovníci An-Nusry vyvarovali použití chemických zbraní. Řekl, že obě strany mají zásoby chlóru, který jsou s to použít k bojovým účelům. Rusko varovalo, že radikálové chtějí zinscenovat útok na civilisty, aby proti syrské armádě zasáhl Západ.

Případné boje ohrozí kolem dvou miliónů civilistů. De Mistura proto vyzval k vytvoření „humanitárních koridorů”, jimiž by mohli odejít.

Rusko v září mimo jiné plánuje jedno z nejrozsáhlejších vojenských cvičení Východ 2018 (Vostok 2018), kterého by se měla zúčastnit Tichomořská a Severní flotila a všechny letecké jednotky z Centrálního a východního vojenského okruhu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků