Hlavní obsah
Sídlo ruského ministerstva zahraničí v Moskvě Foto: Profimedia.cz

Ruské ministerstvo popletlo adresy, nařízení k bojkotu novin poslalo i do redakce

Ruské ministerstvo zahraničí rozeslalo ústředním státním orgánům směrnici, podle níž nemají spolupracovat s japonským listem Sankei Šimbun, který „zkresluje fakta a pomlouvá Rusko”. Malér podle ruských médií nastal v okamžiku, kdy se ukázalo, že dopis byl omylem odeslán i moskevské redakci postiženého japonského deníku.

Sídlo ruského ministerstva zahraničí v Moskvě Foto: Profimedia.cz
Ruské ministerstvo popletlo adresy, nařízení k bojkotu novin poslalo i do redakce

Moskevský zpravodaj Sankei Šimbun v pátek podle rozhlasové stanice Echo Moskvy označil ministerská tvrzení za nesmyslná. Vyjádřil navíc údiv, jak se ministerstvo zahraničí tak velké země může dopustit natolik elementární chyby, že oficiální přípis odešle na špatnou adresu.

Mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová se podle televize Dožď pokusila nepříjemnost zahladit. Existenci pokynu nepopřela, obvinila ale japonský list, že se k dokumentu dostal podvodem.

"Na ministerstvo se pravidelně obracejí státní orgány s prosbou o názor na ten který zahraniční list a na spolupráci s ním. Analyzovali jsme materiály Sankei Šimbun a dospěli k názoru, že zkreslují fakta, jsou zaujaté a kritické, mnohdy agresívní. Proto spolupráci považujeme za nežádoucí," uvedla mluvčí.

Japonskému listu nebyl dopis určen a "přisvojil si ho," uvedla Zacharovová. Zveřejněním obsahu prý jen poškodil sám sebe.

Rusko-japonské vztahy procházejí citlivým obdobím, protože v jednání je návštěva prezidenta Vladimira Putina v Tokiu. Ruské Soči v květnu navštívil japonský premiér Šinzó Abe, který se šéfem Kremlu debatoval o územním sporu o jižní Kurily, který je po desetiletí překážkou normalizace vzájemných styků. Abe prý ruské straně navrhl "nový přístup" k řešení tohoto problému.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků