Hlavní obsah
Taktická raketa Iskander Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Rozmístění raket Iskander u Kaliningradu destabilizuje evropskou bezpečnost, tvrdí USA

Rozmístění balistických raket Iskander a protiraketového systému S-400 u Kaliningradu, jak zamýšlí Rusko, je podle USA destabilizace evropské bezpečnosti. V pondělí to prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Taktická raketa Iskander Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Rozmístění raket Iskander u Kaliningradu destabilizuje evropskou bezpečnost, tvrdí USA

"Rusko v reakci na různý vývoj v Evropě hrozilo v posledním desetiletí rozmístěním raket Iskander v Kaliningradu opakovaně, žádný z takových vývojů ale nevyžadoval vojenskou odpověď tohoto typu," uvedl Kirby. "Vyzýváme Rusko, aby se zdrželo slov a činů, které jsou v rozporu s podporou bezpečnosti a stability," dodal.

Rusko v Kaliningradské oblasti již rozmístilo protilodní rakety Bastion, "schopné uzavřít lodím protivníka přístup do Baltu od dánských úžin" a "zasahovat jakékoliv cíle na polském území", uvedla v pondělí agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný "zdroj obeznámený se situací". Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se nedávno zmínil, že rakety Bastion jsou s to zasahovat i pozemní cíle, a to do vzdálenosti až 450 kilometrů.

O rozmístění mobilních raket krátkého doletu Iskander informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení. K podobnému kroku se Rusko "v rámci bojové přípravy" uchýlilo už loni i předloni. Znepokojení nad vojenskými aktivitami Moskvy tehdy vyjádřily sousední státy NATO, zejména Polsko a Litva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků