Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin na setkání bezpečnostní rady v Moskvě. Foto: Sputnik, Reuters

Putin může znovu kandidovat na prezidenta, rozhodl ruský ústavní soud

Ruský ústavní soud v pondělí shledal, že ústavní změny, které mohou prezidentovi Vladimiru Putinovi umožnit zůstat hlavou státu až do roku 2036, jsou v souladu se základním zákonem. Oznámila to ruská média.

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání bezpečnostní rady v Moskvě. Foto: Sputnik, Reuters
Putin může znovu kandidovat na prezidenta, rozhodl ruský ústavní soud

Návrh změn v ústavě minulý týden schválili poslanci a senátoři, jakož i zákonodárné sbory všech 85 ruských regionů. Pak jej podepsal prezident a předal ústavnímu soudu. Změny mají schvalovat voliči v referendu naplánovaném na 22. dubna.

Součástí změn je i návrh poslankyně a první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové, schválený oběma komorami parlamentu, který umožňuje Putinovi ignorovat dosavadní ústavní omezení a znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024. To mu potenciálně otevírá cestu k dalším dvěma šestiletým funkčním obdobím v čele státu.

Kreml dal najevo, že neuvažuje o změně termínu referenda kvůli šířící se nákaze koronavirem. Počet potvrzených případů nákazy podle vicepremiérky Taťjany Golikovové stoupl na 93.

Více než čtyři stovky ruských intelektuálů na webu rozhlasové stanice Echo Moskvy vyzvalo ústavní soudce, aby návrh změn coby „protiústavní převrat“ zamítli. Pod otevřený dopis se podepsalo více než čtyři stovky známých osobností, včetně sociologa Lva Gudkova, novináře Leonida Parfjonova či spisovatele Viktora Šenderoviče.

Návrh, přijímaný v Putinův prospěch, podle nich odporuje ustanovením ústavy o rovnosti před zákonem, o dělbě moci, nezávislosti soudnictví a o zárukách práv a svobod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků