Hlavní obsah
Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Průzkum: Matovič se udržel v čele, ale posiluje opoziční Směr

Vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) premiéra Igora Matoviče by v dubnu 2020 získalo 24,4 procenta hlasů. V únorových volbách zvítězil Matovič se ziskem 25,02 procenta.

Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Průzkum: Matovič se udržel v čele, ale posiluje opoziční Směr

Parlamentní volby se na Slovensku uskutečnily 29. února a televize Markíza tuto neděli zveřejnila první povolební průzkum veřejného mínění agentury Focus.

Podle průzkumu, který se uskutečnil od 15. do 17. dubna, posiluje opoziční strana Směr-sociální demokracie Roberta Fica a získala by 21,8 procenta hlasů. Ve volbách dalo straně Směr hlas 18,3 procenta Slováků.

Z vládních stran si polepšilo hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára, kterému by dalo hlas 11,5 procenta respondentů. Od voleb si tak hnutí polepšilo o tři procenta.

Jen mírně posílila další vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. SaS by v dubnu volilo 6,8 procenta Slováků, když ve volbách získala 6,22 procenta hlasů.

Kiska mimo parlamentu

Naopak nejmenší vládní strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky by se podle průzkumu vůbec nedostala do parlamentu, když by získala jen 3,2 procenta hlasů. Ve volbách získala strana 5,77 procenta hlasů. Kiska se z politiky postupně stáhl. Formálně však zůstal v čele strany.

Zisk 1,2 procenta hlasů zaznamenal od posledních voleb Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. Koalice Progresivní Slovensko/Spolu, která se v únoru těsně nedostala do parlamentu by v dubnu získala 7,6 procenta hlasů. Jako koalice potřebovala ve volbách překročit sedmiprocentní hranici a získala 6,96 procenta hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků