Hlavní obsah
 

Do Barcelony míří desetitisícové pochody z pěti měst

Bouřlivé protesty, které odstartovaly v pondělí v reakci na tresty, jež vynesl španělský nejvyšší soud nad separatisty z řad bývalé katalánské vlády, pokračují v neztenčené míře. Do Barcelony míří z pěti měst pochody. V jednom, vypraveném z Girony, jde kolem deseti tisíc lidí. Do dalších se hodlají zapojit desítky tisíc lidí. Pochody mají dorazit do Barcelony v pátek, kde se na ten den chystá demonstrace spojená se stávkou, kterou vyhlásily katalánské odbory.

 
Do Barcelony míří desetitisícové pochody z pěti měst

Manifestace přerostly v úterý večer a v noci v násilnosti zejména v Tarragoně a Barceloně. Ve městě vyrostly večer na několika místech barikády, na nichž radikální skupiny zapalovaly pneumatiky. Zranění utrpělo podle posledních zpráv 72 španělských a katalánských policistů a zadrženo bylo 51 lidí. Zranění utrpěli také demonstranti, od pondělí bylo ošetřeno 170 protestujících.

Násilí radikálních skupin kritizovala španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze i katalánská vláda a barcelonská starostka Ada Colauová. „Je zřejmé, že nejednáme o mírovém občanském hnutí, ale o hnutí koordinovaném skupinami, které násilím v ulicích narušují společný život v Katalánsku,“ reagovala španělská vláda a uvedla, že je připravena přijmout „potřebná opatření“.

Protesty v přerostly v Barceloně v násilné střety s policisty.

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Kvůli situaci v Katalánsku svolal španělský ministerský předseda Sánchez schůzky s lídry opozice Pablem Casadem, Albertem Riverou a Pablem Iglesiasem.

Podle deníku La Vanguardia je problém i v tom, že katalánská vláda neměla připravený žádný politický plán, jak na pondělní verdikt reagovat. Vyzvala jen k pokojné masové občanské neposlušnosti. Deník La Vanguardia ve středu napsal, že radikální skupiny svým násilím připravují „terén“ pro drastická opatření Madridu. Tím může být právě i dočasné převzetí autonomie, jemuž se dosud Sánchezova vláda bránila.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ostré střety demonstrantů s policií v Barceloně

Video: Reuters

Pro nezávislost Katalánska, které patří k hospodářsky nejvyspělejším oblastem Španělska, je podle různých průzkumů zhruba polovina z jeho 7,5 milionu obyvatel. Ale i mezi odpůrci nezávislosti se objevují názory, že tresty vězení za uspořádání referenda, ač neústavního, nejsou adekvátní.

Na mnoha místech Barcelony vyrostly barikády a pálily se ohně.

Foto: Rafael Marchante, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků