Hlavní obsah
Sčítání hlasů v separatistických volbách na východě Ukrajiny Foto: ČTK/AP

Pozorovatelé voleb na Donbasu včetně Čechů představují nejodpudivější síly, zní z Kyjeva

Ukrajinské ministerstvo vnitra v pondělí zveřejnilo seznam osob, které jako zahraniční pozorovatelé v neděli sledovali separatistické volby na východě Ukrajiny a které tak budou označeni za nežádoucí. Je mezi nimi i český senátor Jaroslav Doubrava a další dva lidé z Česka. Kyjev označil jejich misi za nezákonnou a pozorovatele za představitele „nejodpudivějších protidemokratických politických sil”.

Sčítání hlasů v separatistických volbách na východě Ukrajiny Foto: ČTK/AP
Pozorovatelé voleb na Donbasu včetně Čechů představují nejodpudivější síly, zní z Kyjeva

Na seznam je zařazeno osmnáct osob, kromě Česka i ze Slovenska, Bulharska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Belgie, Srbska, Francie a USA.

Kromě Doubravy ze sdružení Severočeši.cz je v seznamu jméno Ladislava Zemánka, místopředsedy české neparlamentní konzervativní nacionalistické strany Ne Bruselu - Národní demokracie. V životopisu publikovaném na webových stránkách strany se Zemánek hlásí k pravoslavnému vyznání a píše, že se "nijak netají svou náklonností k Rusku a ostatním slovanským národům".

Na seznamu je rovněž Ukrajinec Alexandr Gegalčij žijící údajně v Česku. Podle ukrajinského ministerstva vnitra jde o propagátora zakarpatského separatismu a hlasatele samozvané republiky Podkarpatská Rus. Ze Slovenska údajně na východ Ukrajiny přijel Viliam Longauer, tajemník ústřední rady Slovenského svazu protifašistických bojovníků.

Budou informovat domovské země

Účast těchto lidí "v nezákonných procesech na území dočasně kontrolovaném bandity a zahraničními žoldáky" je podle ukrajinského ministerstva vnitra nepřípustná. Ministerstvo požádalo ukrajinskou kontrarozvědku SBU, aby jejich jednání zhodnotila v souladu s právním řádem.

Ministerstvo zahraničí by mělo pozorovatele ze seznamu označit za osoby na Ukrajině nežádoucí. O jejich účasti v protiprávních akcích na ukrajinském území by mělo informovat příslušné vládní úřady v jejich domovských zemích, praví se v informaci ukrajinského ministerstva vnitra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků