Hlavní obsah
Severočeši.cz Foto: Severočeši.cz

Severočeši.cz jsou politické hnutí, které vzniklo v roce 2008 „z potřeby změnit poměry v Ústeckém kraji“. Jejich ideové zařazení není jednoznačné. Hnutí už v roce 2010 získalo mandáty na komunální úrovni a proniklo i do Senátu, po volbách v roce 2013 pak získalo na kandidátce ANO i zástupce v Poslanecké sněmovně. Hnutí však také provázely vnitřní spory.

Severočeši.cz Foto: Severočeši.cz
Severočeši.cz

U vzniku v roce 2008 stáli dva partneři - Sdružení Mostečané Mostu a Bytová družstva organizovaná v rámci severočeské rady Svazu českých a moravských bytových družstev. Na valné hromadě na jaře 2009 byl zvolen předsedou František Ryba.

Základní myšlenkou nového uskupení bylo sestavit protipól politickým gigantům. Hnutí z Ústeckého kraje byl však často vyčítán jednak nejasný profil a také minulost některých příslušníků. Zatímco v některých obvodech se hlásí k pravici, v jiných je spíše levicové.

Není to zas tak překvapivé při vědomí politické minulosti některých jeho členů. Například senátor Jaroslav Doubrava strávil téměř čtyřicet let u komunistů, Milan Bartůněk byl zase členem ČSSD.

V komunálních volbách v roce 2010 se Severočechům zadařilo, v zastupitelstvech v Ústeckém kraji získali celkem 79 křesel. Například v Mostě získali prakticky polovinu všech hlasů.

V senátních volbách se podařilo uspět dvěma zástupcům - Aleně Dernerové a zmiňovanému Jaroslavu Doubravovi. Ve své kampani lákali voliče mimo jiné na loterii, v níž bylo možné v případě úspěchu hnutí vyhrát například automobil či další věcné ceny.

V krajských volbách v roce 2012 se Severočechům podařilo v Ústeckém kraji získat devět mandátu v 55členném zastupitelstvu.

Dva jejich členové, Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka, byli také zvolení na kandidátce hnutí ANO do Poslanecké sněmovny v roce 2013.

Hnutí rozdělené na dva tábory

Hnutí však také poznamenaly vnitřní spory. Ke konci roku 2013 odstoupil dosavadní předseda hnutí František Ryba a na jeho místo byl zvolen tehdejší poslanec Bronislav Schwarz. Ministerstvo vnitra však tuto volbu neuznalo.

Druhá volba, při které byl Schwarz znovu zvolen, se konala na svolané valné hromadě hnutí v únoru 2014. Se způsobem svolání hromady a volby nového předsednictva však část hnutí v čele s Františkem Rybou a místopředsedkyní Hanou Jeníčkovou nesouhlasila. Strana se tak rozdělila na dva tábory. Ti, kteří nesouhlasili s novým vedením, pak v následujících komunálních volbách kandidovali za sdružení Mostečané Mostu.

Poslanec hnutí ANO Bronislav Schwarz.

Foto: Petr Horník, Právo

Spor se silně projevil i při krajských a senátních volbách v roce 2016. V srpnu toho roku soud s konečnou platností rozhodl o neplatnosti valné hromady v roce 2014, Schwarz tedy přišel o místo předsedy strany. Krátce před volbami pak Hana Jeníčkova z pozice místopředsedkyně a zmocněnkyně hnutí zažádala o odvolání Aleny Dernerové, která za stranu kandidovala do Senátu, a také celé kandidátky Severočechů do krajských voleb.

Zatímco odvolání krajské kandidátky posvětil soud, žádost o odvolání Dernerové neuznal mostecký magistrát, který poukázal na nejasnosti ve vedení hnutí. Dernerová tak sice mohla kandidovat v senátních volbách, které následně i vyhrála, avšak Nejvyšší soud později rozhodl o neplatnosti voleb. Ty se na začátku roku 2017 opakovaly a Dernerová, tehdy už jako nezávislá, volbu znovu vyhrála.

Návrh na vyškrtnutí padl i v případě senátorky Aleny Dernerové (na fotografii).

Foto: Milan Malíček, Právo

Krátce po volbách, na nové valně hromadě, byl Bronislav Schwarz potřetí zvolen předsedou hnutí. Na konci roku 2017 hnutí oznámilo, že je znovu sjednocené.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků