Hlavní obsah
Migrant v roušce na řeckém ostrově Lesbos, kde taky platí karanténa. Foto: Elias Marcou, Reuters

Počet migrantů, kteří loni dorazili do Řecka, klesl o 80 procent

Loni klesl počet migrantů a uprchlíků, kteří přišli do Řecka, o osmdesát procent, uvedlo v úterý řecké ministerstvo pro migraci ve své výroční zprávě. Pokles se nejvíce projevil na řeckých ostrovech, kde činí 87 procent, naopak v provincii Evros sousedící s Tureckem to bylo jen 62 procent.

Migrant v roušce na řeckém ostrově Lesbos, kde taky platí karanténa. Foto: Elias Marcou, Reuters
Počet migrantů, kteří loni dorazili do Řecka, klesl o 80 procent

Podle OSN do Řecka dorazilo po moři 9 687 migrantů a uprchlíků, po zemi pak 5982. O rok dříve to bylo po moři 59 726 a po zemi 14 887 osob. Počet obětí ale stoupl ze 71 na 102. Jeden migrant zemřel už letos a tři jsou nezvěstní, když se pokusili tento týden doplavat z člunu na skalnaté pobřeží Lesbu. Zachránit se jich podařilo 24. Bez nich letos dorazilo do Řecka 116 migrantů, z toho 44 po moři.

K 80procentnímu poklesu ale přispěla i koronavirová pandemie.

Menší pokles v oblasti Evru je dán tím, že v únoru Turecko přestalo blokovat pohyb migrantů a umožnilo jim jít k hranici s Řeckem, nebo je tam dokonce převezlo. Turecko v té době čelilo další vlně uprchlíků ze Sýrie, když syrská armáda zvýšila tlak na provincii Idlib ovládanou islamistickými radikály.

Zvýšila se rychlost práce úřadů, azylová služba vydala na 106 tisíc rozhodnutí o osudu běženců. Status uprchlíka dostalo 33 procent z nich. Počet nevyřešených případů klesl o 43 procent, zbývá rozhodnout o 80 000 migrantů, což by mělo proběhnout během letoška, uvedl na základě zprávy deník Kathimerini.

Snížil se i počet uprchlíků a běženců v uprchlických táborech z 93 000 na 65 000. Relokováno do jiných zemí EU jich bylo přes tisíc. Uzavřeno bylo 57 ubytovacích zařízení, další mají být uzavřena letos, uvedl ministr pro migraci Notis Mitrakis.

Řecko ale loni čelilo protestům migrantů, kteří nedostali azyl a čekal je návrat domů, což vedlo i k tragickému zářijovému požáru v táboře Moira na ostrově Lesbos. Nový tábor Kara postihly v prosinci záplavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků