Hlavní obsah
Francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Foto: AP

Německo svolává zakládající země Evropské unie

Německo v reakci na brexit svolává zakládající členy Evropské unie. Ministři zahraničí Německa, Francie, Nizozemska, Itálie, Belgie a Lucemburska se sejdou v sobotu v Berlíně, aby projednali další směřování sedmadvacítky bez Velké Británie. Podle agentury AP to oznámilo německé ministerstvo zahraničí.

Francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Foto: AP
Německo svolává zakládající země Evropské unie

„Jde o součást dlouhé tradice rozhovorů mezi šesti zakládajícími zeměmi. Diskutována budou současná témata evropské politiky,“ stojí v prohlášení německého ministerstva zahraničí.

Kromě toho budou v Berlíně jednat také spolková kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi a předseda Rady EU Donald Tusk.

Před tím, aby o nastalé situaci jednaly skupiny států separátně, už přitom varovala řada evropských politiků, krom jiného polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Maďarský premiér Viktor Orbán se ale nechal slyšet, že se kvůli brexitu sejdou i země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Vědět už o sobě daly také další separatistické tendence. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová vyzvala k uspořádání nového referenda o vystoupení své země ze Spojeného království a obdobně se po referendu vyjádřila také irská republikánská strana Sinn Féin. [celá zpráva]

Výsledky referenda jednotlivých zemí o odchodu z EU

Foto: David Ryneš, Novinky

Většina Skotů a Irů se totiž v britském referendu vyslovila pro setrvání v Evropské unii.

Štefan Oláh 22 let

trvale žije v Prachaticích,v ulici Národní 1008

vysoký 175 až 185 centimetrů

štíhlé postavy

černé, krátce střižené kudrnaté vlasy

hnědé oči

Foto v galerii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků