Hlavní obsah
Alexej Navalnyj Foto: Profimedia.cz

Navalnyj je při vědomí a reaguje na slova lékařů

Stav ruského opozičního lídra Alexeje Navalného se zlepšil. Oznámila to v pondělí berlínská klinika Charité s tím, že byl probuzen z umělého kómatu a reaguje na slova.

Alexej Navalnyj Foto: Profimedia.cz
Navalnyj je při vědomí a reaguje na slova lékařů

„Reaguje na slovní podněty,” uvedla klinika s tím, že začala s postupným odpojováním pacienta od plicní ventilace. Charité zdůraznila, že nadále je ale velmi brzy určit možné dlouhodobé následky otravy.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován poté, co se mu udělalo špatně během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letadlo muselo nouzově přistát v Omsku a Navalnyj byl v bezvědomí převezen do tamní nemocnice.

Podle Navalného mluvčí byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice původně uvedli, že v jeho těle nenašli žádné stopy jedu.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl podle své mluvčí otráven jedem v čaji

Foto: Twitter.com

Němci nabídli, že se o vůdce ruské opozice postarají v berlínské nemocnici Charité, a převzali ho do péče, i když to Rusko nechtělo. Po provedení testů oznámili, že byl ruský opozičník otráven jedem ze skupiny novičok, který se mu dostal do těla kůží.

Ohrožený Nord Stream

Německá kancléřka Angela Merkelová chce kvůli případu mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pondělí uvedla, že nemůže vyloučit žádný krok, tedy ani to, že by se zastavila výstavba plynovodu Nord Stream 2, který vadí USA. „Bylo by špatné cokoli vylučovat,” řekla.

Navalnyj patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady v období let 2012 až 2014 bylo politicky motivované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků