Hlavní obsah
 

Turci tvrdí, že Řekové zastřelili migranta na hranicích. Athény to popírají

Řecká policie ve středu ráno použila proti stovkám migrantů, kteří se soustředili u řecko-turecké hranice, slzný plyn. Migranti u města Kastanies házeli na pohraničníky kameny ve snaze dostat se do Řecka, uvedl řecký deník Kathimerini. Podle tureckých úřadů použili pohraničníci ostrou munici a jednoho z migrantů zabili, uvedla agentura AFP. Řecko to popřelo stejně jako předchozí podobná obvinění.

 
Turci tvrdí, že Řekové zastřelili migranta na hranicích. Athény to popírají

„Šest mužů bylo zraněno, když byla použita ostrá munice,” uvedla kancelář guvernéra turecké oblasti Edirne u hranic s Řeckem, kde leží i přechod Pazarkule-Kastanies.

Dodal, že jeden z nich později podlehl střelnému poranění.

Řecko obvinění kategoricky popřelo, uvedla AFP. Stejně postupovalo i u dvou podobných obvinění z počátku tohoto týdne.

Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku, kdy Turecko oznámilo, že přestalo dodržovat dohodu s EU, že nebude pouštět migranty do Evropy.

Aktuálně je u hranic s Řeckem asi 12 500 migrantů, uvedla agentura DPA. V úterý úřady uváděly, že se hranice od víkendu pokusilo ilegálně překročit přes 20 tisíc lidí.

Migranti se ohřívají na řecko-turecké hranici.

Foto: Marko Djurica, Reuters

Na hranici roste napětí. Podle agentury DPA používají slzný plyn nejen policisté, ale z druhé strany i někteří migranti.

Kromě cesty po pevnině migranti dál zkoušejí štěstí i po moři, což opět jitří emoce. V posledních týdnech na mnoha řeckých ostrovech v Egejském moři lidé demonstrovali proti úmyslu vybudovat tam nové a větší tábory pro migranty.

V úterý řecká policie vytlačila z přístavu na Lesbu stovky migrantů, mezi nimiž se rozšířila falešná zpráva, že do přístavu pro ně přijede loď, která je odveze na pevninu.

Emoce vzbudilo i video, které v minulých dnech zveřejnila turecká vláda, jež zachycuje, jak řecká pobřežní stráž brání člunu s migranty v přistání na Lesbu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Řecká pobřežní stráž se snažila zastavit migranty na člunu

Video: AP

V úterý představitelé EU slíbili Athénám peníze na zvládnutí aktuální migrační krize. Brusel Řecku slíbil 700 milionů eur, z nichž 350 milionů je dostupných přímo, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ocenila, že Řecko působí jako štít.

Řecký přístup

Řecko při jednání s EU slíbilo, že v příštích několika dnech otevře uzavřený tábor pro migranty, kteří nezákonné pronikli do Řecka od 1. března. Tito lidé nebudou registrováni jako uprchlíci a měli by se podle nově přijatého zákona vracet do zemí původu.

„Zrušení azylového řízení představuje důležitý vzkaz, že naše země nebude považovat za uprchlíky ty, kteří vstoupili do země nezákonně,“ řekl ministr pro migraci Notis Mitarakis.

Turecké námitky

Turecko ve středeční reakci vyzvalo Řecko a země EU, aby při jednání s uprchlíky dodržovaly ženevské konvence. „Turecko splnilo požadavky ženevské konvence a přirozeně v tom bude pokračovat. A naneštěstí vidíme, že hranice jsou uzavřeny a žádosti o azyl jsou pozastaveny, což je v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu.

„Řecko a země EU se pokoušejí utéci před mezinárodní odpovědností, což by neměly,“ dodal.

Na námitky, že Turecko přestalo zadržovat migranty na svém území, řekl: „Nemáme závazek kohokoli násilím držet v Turecku.”

Řečtí policisté u přechodu mezi Řeckem a Tureckem

Foto: Florion Goga, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků