Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Foto: Umit Bektas, Reuters

Merkelová už nebude kritizovat báseň o Erdoganovi

Německá kancléřka Angela Merkelová se podle listu Tagesspiegel zavázala, že nebude znovu kritizovat báseň satirika Jana Böhmermanna namířenou proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Osmatřicetiletý televizní moderátor chce ale stejně dosáhnout toho, aby šéfce německé vlády další kritiku díla zakázal i soud.

Německá kancléřka Angela Merkelová u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Foto: Umit Bektas, Reuters
Merkelová už nebude kritizovat báseň o Erdoganovi

Böhmermann v roce 2016 ve své básni, která obsahovala řadu vulgarismů, vylíčil tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. V Turecku tím vzbudil pobouření a v Německu se musel zodpovídat před soudy. Čelil přitom jak civilnímu, tak trestnímu řízení.

Německý satirik Jan Böhmermann

Foto: Profimedia.cz

Ve druhém případě Erdogan využil dlouhá léta nepoužívaný - a v mezidobí zrušený - paragraf 103 německého trestního zákoníku o urážce zahraničního majestátu. Trestní stíhání Böhmermanna tehdy umožnil souhlas kancléřky Merkelové, která si za to vysloužila velkou kritiku. Trestní stíhání vůči Böhmermannovi státní zastupitelství nakonec zastavilo.

Satirickou báseň Merkelová navíc označila za „vědomě zraňující”, čímž ale podle Böhmermanna porušila zásadu neutrality. Komik a moderátor se proto obrátil na soud, aby kancléřce, která se podle něj postavila proti svobodě slova, do budoucna podobná vyjádření zakázal. Merkelová, která už dříve svá slova na adresu básně označila za chybu, nyní podle Tagesspiegelu přislíbila, že takové vyjádření nebude opakovat.

Berlínský správní soud by v případu mohl rozhodnout v úterý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků