Hlavní obsah

Manévry NATO v Severním moři, trénuje lov ponorek

Víc než desítka plavidel z jedenácti zemí se účastní jednoho z dosud největších protiponorkových cvičení Severoatlantické aliance v Severním moři. NATO k manévrům u norského pobřeží poprvé přizvalo švédské námořnictvo, uvedla agentura Reuters. Cvičení probíhá v době rostoucího napětí mezi Ruskem a jeho severoevropskými sousedy.

Manévry NATO v Severním moři, trénuje lov ponorek

NATO nacvičuje detekci a zneškodňování ponorek v oblasti, která z tohoto pohledu patří k velmi komplikovaným. Mořské dno je sice mělké, ale rozeklané řadou kaňonů, v moři je mnoho rychlých proudů a vody se vyznačují mimořádně vysokým zvukovým znečištěním způsobeným přítokem vody z norských fjordů.

Manévry probíhají krátce poté, co se vystupňovalo napětí mezi několika severskými státy a Ruskem. Minulý týden Finsko zaznamenalo neidentifikovanou ponorku nedaleko svého pobřeží. Námořnictvo pak ve vodách poblíž Helsinek odpálilo hlubinné nálože. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Protiponorkové cvičení Dynamic Mongoose potrvá čtrnáct dní

Foto: Marit Hommedal, Reuters

Lotyšsko pak v dubnu oznámilo, že poblíž svých výsostných vod detekovalo ruskou ponorku. Podezření na ruskou ponorku ve svých vodách mělo loni i Švédsko. Tehdy si to vyžádalo největší mobilizaci švédského námořnictva od dob studené války. [celá zpráva]

Loď norského námořnictva při jednom z největších protiponorkových cvičení NATO

Foto: Balazs Koranyi, Reuters

Ruská vojenská letadla se pak v posledních měsících podle zpráv NATO opakovaně přiblížila ke vzdušnému prostoru skandinávských zemí a pobaltských států. [celá zpráva] V několika případech ho i narušila.

Po zabrání Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny se také objevily v pobaltských zemích obavy, že by Moskva mohla v rámci ochrany tamních ruských menšin podobně postupovat i v Pobaltí.

Německá ponorka U33 při cvičení hraje úlohu nepřátelského plavidla.

Foto: Balazs Koranyi, Reuters

„Rusko má právo být na (Severním) moři, stejně jako na to máme právo my,“ uvedl podle agentury Reuters kontradmirál Brad Williamson, velitel cvičení NATO.

„Ale incidenty, které jsme zaznamenali, nejsou v souladu s mezinárodními předpisy... a to nás znepokojilo,“ dodal.

Nizozemský vrtulník při cvičení Dynamic Mongoose

Foto: Marit Hommedal, Reuters

„Rusové velmi zvýšili svou aktivitu a tak jsme to udělali i my,“ prohlásil Kai Nickelsdorf, velitel německé ponorky U33, která při manévrech hraje úlohu nepřátelského plavidla.

Cvičení Dynamic Mongoose se u Norska účastní čtyři ponorky včetně jedné švédské. Jejich úkolem je přiblížit se nepozorovaně k lodím NATO na hladině a zaútočit. Manévry potrvají čtrnáct dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků