Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters

Londýn ví, jak nahradí irskou pojistku v brexitové dohodě

Velká Británie předala ve středu Evropské komisi dlouho očekávaný písemný návrh na změny v brexitové dohodě. Týkají se takzvané irské pojistky, která je součástí textu. Londýn navrhuje odstranění tohoto problematického bodu, kvůli němuž dohoda opakovaně neprošla dolní komorou britského parlamentu.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters
Londýn ví, jak nahradí irskou pojistku v brexitové dohodě

Pojistka má být nahrazena jinými opatřeními, která ale podle britské vlády nepovedou k celním kontrolám a vzniku fyzické celní infrastruktury.

Podle serveru televize Sky News chce britská vláda pojistku nahradit směsicí kontrol v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Plán počítá mimo jiné s tím, že Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, by nezůstalo v celní unii s EU, ale po dobu čtyř let by setrvalo v unijním jednotném trhu pro zemědělské a průmyslové zboží.

Evropská komise tvrdí, že „návrhy objektivně prozkoumá“.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonickém rozhovoru s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem uznal pokrok v částech nového brexitového návrhu. Problémy s budoucím režimem na hranici Irska a Severního Irska a náhrada za takzvanou irskou pojistku přetrvávají a bude je nutné dále řešit.

Johnson na konferenci Konzervativní strany prohlásil, že jedinou alternativou k jeho plánu je odchod bez dohody. Spojené království je podle jeho slov připraveno opustit Evropskou unii k 31. říjnu a kabinet nebude jednat o dalším odkladu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků