Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Loď s migranty hledá marně přístav

Nejméně 78 migrantů, kteří utíkají z Libye do Evropy, uvázlo na moři, protože žádný přístav v zemích Evropské unie jim nedal povolení zakotvit. V úterý to potvrdila Safa Msehliová, mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Loď s migranty hledá marně přístav

„Tato skupina migrantů vyplula z Libye před třemi dny a v neděli ji zachránila německá obchodní loď MV Marina ve Středozemním moři,“ sdělila podle televize ZDF Msehliová.

Plavidlo však stále nemá oprávnění kotvit v žádném přístavu. Mluvčí znovu vyzval Evropskou unii, aby pro tyto lidi vytvořila jasný a bezpečný mechanismus vylodění.

Sophia skončila

Loď se stala čtvrtým plavidlem, které vyrazilo z Libye do Evropy za méně než týden, sdělila IOM. Jedna z nich se dostala do přístavu na Maltě, kde ji umístili do karantény kvůli koronavirové epidemii, zatímco druhá se doplavila na italský ostrov Lampedusa a třetí zadrželi a vrátili zpět příslušníci libyjské pobřežní stráže.

V posledních letech Evropská unie navázala spolupráci s libyjskou pobřežní stráží s cílem zastavit příliv migrantů.

Počátkem tohoto roku se EU dohodla na ukončení operace Sophia, námořní mise ve Středozemním moři, která se zaměřila na boj proti pašerákům migrantů – a na zahájení nové, jež se víc zaměří na uplatňování zbrojního embarga vůči Libyi.
Operaci Sophia spustili v roce 2015 v době velké migrační vlny ze severní Afriky do Evropy. Cílem akce bylo zakročit proti převaděčům a uplatnit embargo na obchod se zbraněmi s Libyí.

Focus: Berlín přijal „děti“. Chtěl ale jiné

Kvůli sporům o přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi EU a tvrzení, že operace jen povzbuzuje převaděče, Itálie loni zablokovala vyslání dalších lodí.
Mise, jejíž mandát skončil v březnu, následně fungovala výhradně s využitím letadel a dronů.

Humanitární organizace zneužily dobré vůle německé vlády, když úplně ignorovaly její požadavky pro převzetí dětí z uprchlických táborů na řeckých ostrovech Lesbos, Samos a Chios, napsal týdeník Focus.

V březnovém usnesení vlády, které má časopis k dispozici, se píše, že Německo se ujme „dětí, které buď kvůli závažným onemocněním naléhavě potřebují lékařskou péči, anebo jsou bez doprovodu a je jim méně než 14 let, převážně dívky“.

V Hannoveru však v polovině dubna přistálo letadlo se 47 nezletilými. Převažovali mezi nimi zdraví mladí chlapci, jejichž skutečný původ a věk nelze kvůli chybějícím dokumentům ověřit. Dívky byly jen čtyři.

„Humanitární ohledy berlínské vlády byly očividně zneužity. Její přání při výběru dětí v Řecku nebral nikdo vážně,“ uzavřel Focus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků