Hlavní obsah
Testování na covid-19 Foto: Josef Vostárek, ČTK

Koronavirus poškozuje i srdce pacientů s lehkým průběhem nemoci

Prodělaná infekce novým koronavirem může narušit správnou činnost srdce a vést k jeho dlouhodobému poškození. Vyplývá to ze dvou německých studií, na něž upozornil odborný magazín STAT. Komplikace nemusí postihovat jen pacienty s těžkým průběhem, ale potíže se srdcem byly zaznamenány i u lidí, kteří stonali doma.

Testování na covid-19 Foto: Josef Vostárek, ČTK
Koronavirus poškozuje i srdce pacientů s lehkým průběhem nemoci

V jedné ze studií lékaři porovnávali výsledky magnetické rezonance srdce stovky lidí ve věku okolo 50 let, kteří prodělali covid-19 (dvě třetiny z nich doma), s výsledky snímkování stovky lidí obdobného zdravotního stavu, kteří ale viru vystaveni nebyli.

U 78 pacientů po covidu-19 byly pozorovány strukturální změny na srdeční tkáni, 76 vykazovalo známky poškození typické pro prodělaný infarkt a 60 vykazovalo známky zánětu. Jednalo se přitom o jinak zdravé lidi, z nichž množí se vrátili z lyžařské dovolené a nikoho z nich nenapadlo, že by mohli mít jakékoliv potíže kardiologického charakteru.

„Pokud trpělo 78 procent ‚uzdravených‘ pacientů srdečním poškozením, znamená to, že je srdce postiženo u většiny pacientů i v případě, že se choroba covid-19 neprojevuje příznaky, jako je například bolest na prsou,“ cituje server Boston.com vedoucí výzkumného týmu Valentinu Puntmannovou.

Druhá německá studie vycházela z ohledání pacientů, kteří na koronavirus zemřeli. U 24 z 36 lidí byla při pitvách objevena vysoká hladina viru přímo v srdci.

„Byli jsme svědky virové replikace (v srdci) u těch, kdo byli silně infikováni. Nevíme, jak přesně se tyhle změny projeví v dlouhodobém měřítku, ale z ostatních chorob vím, že evidentně není dobré mít takto vysoké číslo,“ citoval server Boston.com kardiologa Dirka Westermanna z univerzity v Hamburku.

Z obou zmíněných studií vyplývá, že u mnoha až většiny pacientů může covid-19 způsobit chronickou a progresivní srdeční poruchu, která se v pozdějším věku může projevit srdeční slabostí, tedy horší schopností zásobování těla krví. Není ale jasné, zda jde o nevratnou změnu, nebo se změny na srdci postupně vrátí do původního stavu.

Zhoršená kondice mladých sportovců

Závěry studií podporují i zkušenosti lékařů, kteří hovoří o nebývalé slabosti u jinak zdravých pacientů včetně těch mladých.

„Přicházejí mi do ordinace lidé s tím, že je jim 31, běhali a pokud jde o fyzickou kondici, neměli jakoukoliv potíž. Teď jim ale dělá problém přejít ulici nebo vyjít do druhého patra,“ cituje Boston.com Matthewa Tomeyho z lékařské univerzity Mount Sinai v New Yorku.

Kardiolog Marc Pfeffer z Brigham and Women´s Hospital v Bostonu hovoří o tom, že pacienti po prodělání covidu-19 mohou přijít o kondiční rezervu, která jim bude později chybět.

„Víme o tom, že koronavirus srdce nešetří. Budeme mít mnoho lidí, kteří se zotaví z akutní fáze nemoci covid-19, ale dlouhodobě zaplatí,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků