Hlavní obsah
 

Koronavirus není jako SARS, mírní obavy lékař, který se stará o nakažené

Nový koronavirus, který v posledních dnech a týdnech děsí svět, není tak nebezpečný jako byly nákazy SARS nebo MERS. To jsou příbuzná onemocnění, jež v uplynulých let vyvolala lokální epidemie, ale katastrofické scénáře nenaplnila. Tvrdí to francouzský lékař, jenž v Paříži pečoval o dva pacienty infikované patogenem 2019-nCoV.

 
Koronavirus není jako SARS, mírní obavy lékař, který se stará o nakažené

„Toto onemocnění je mnohem méně závažné než například SARS a to nemluvím jen na základě našich dvou pacientů, ale i na základě konzultací s kolegy ze zahraničí,“ cituje server France 24 Yazdana Yazdanpaneha, vedoucího infekčního oddělení pařížské nemocnice Bichata-Clauda Bernarda, kam byli převezeni dva ze tří francouzských pacientů.

Novým koronavirem, který se od prosince šíří z čínské provincie Wu-chan, se podle oficiálních statistik nakazilo 4474 lidí a 107 pacientů infekci virem 2019-nCoV podlehlo. Nejméně 63 lidí se naopak zotavilo. Skutečná čísla sice mohou být (a patrně jsou) řádově vyšší, smrtnost z dostupných dat nicméně zatím vychází přibližně na 2,4 procenta.

Lékaři upozorňují, že pacienti s mírným průběhem nemoci se do nemocnic vůbec nedostali.

Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity například upozornil, že podíl zemřelých na chřipku je zhruba podobný jako podíl dosud prokázaných zemřelých na koronavirus.

"Ve skutečnosti bude (podíl) nižší, protože nevíme o všech případech, jen o těch těžkých," doplnil.

U onemocnění SARS, kterým se v letech 2001 až 2003 nakazilo 8098 lidí a podlehlo mu 776 pacientů, vychází smrtnost na 9,6 procenta. Další koronavir ze stejného kmene, vyvolávající onemocnění zvané MERS, zabíjí dokonce až 36 procent nakažených.

Francouzští pacienti se zotavují

Oběma pacientům lékaře Yazdanpaneha – jednatřicetiletému muži a o rok mladší ženě - se daří dobře. Na izolačních pokojích se zotavují a vše nasvědčuje tomu, že nad nemocí zvítězí.

Obavy ze současného šíření koronaviru zvyšuje dlouhá inkubační doba, která dosahuje až 14 dní. Během ní sice infikovaní necítí žádné potíže, ale mohou nakazit další lidi. Znepokojení vyvolává také fakt, že virus 2019-nCoV může rychle mutovat, což mu může usnadnit další šíření a přinést rezistenci vůči běžně používaným i speciálním a experimentálním antivirotikům.

Zdravotníci při ošetřovaní nemocných používají ochranné pomůcky.

Foto: Muhammad Hamed, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků