Hlavní obsah
Ferrari Aliante Barchetta. Ilustrační foto Foto: Daniel Soriano

Konec závodů na dálnici? Většina Němců nechce neomezenou rychlost

Německo pomalu spěje ke zrušení jedné rarity - neomezené rychlosti na dálnici. Nejde o diktát malé skupiny zelených politiků, podle posledního průzkumu veřejného mínění většina Němců neomezenou rychlost nechce.

Ferrari Aliante Barchetta. Ilustrační foto Foto: Daniel Soriano
Konec závodů na dálnici? Většina Němců nechce neomezenou rychlost

Jde o téma vzbuzující silné emoce. Němečtí politici se už snažili řidiče řítící se po dálnicích rychlostí kolem 200 km/h omezit, letos to ale v Bundestagu (německém parlamentu) neprošlo.

Řidič audi s českými značkami se nedávno „proslavil“ tím, že jel 244 kilometrů za hodinu na Slovensku. Jiný řidič se zase rozhodl, že bude jezdit po běžné české dálnici formulí.

Podle aktuálního průzkumu institutu Civey, kterého se účastnilo 3000 respondentů, chce jen 31% Němců nechat neomezenou rychlost. Zhruba 40% lidí by chtělo limit 130 km/h, vyšší limit by si představovalo 11,7% a 11,2% by chtělo limit jen 120 km/h. Pro ještě menší rychlost 110 km/h by bylo 2,5% Němců. Někteří řidiči na téma nemají žádný názor.

Na většině německých dálnic platí neomezená rychlost, ale ne úplně všude - jde o přibližně 70% dálnic. Je to kuriozita, která v Evropě nemá obdoby.

Němcům v aktuální diskuzi o dálnicích nejde jen o to, že při extrémních rychlostech lze těžko jet bezpečným způsobem, ale také o to, že taková jízda je podle nich neekologická. Strana SPD navrhuje omezení na 130 km/h a tvrdí, že je to jednoduše „ochrana klimatu zadarmo“.

Anketa
Jste pro neomezenou rychlost v ČR?
Ano
45.5 %
Ne
54.5 %
Celkem hlasovalo 8948 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků