Hlavní obsah
Policisté kontrolují dodržování restrikcí. Foto: Jennifer Lorenzini, Reuters

Kdo jsou členové rodiny? Italové dumají, koho mohou po karanténě navštívit

Lidé v Itálii se v posledních dnech zamýšlejí nad výkladem pojmu „členové rodiny”. Děje se tak v souvislosti s rozhodnutím vlády umožnit jim, aby po týdnech celostátní domácí izolace kvůli pandemii covidu-19 mohli navštívit své příbuzné ve stejném regionu.

Policisté kontrolují dodržování restrikcí. Foto: Jennifer Lorenzini, Reuters
Kdo jsou členové rodiny? Italové dumají, koho mohou po karanténě navštívit

Agentura APA k tomu napsala, že lidem není jasné, jak těsná musí být příbuzenská vazba, aby se mohli za „členy rodiny” vydat. A patří na seznam lidí, s nimiž se bude možné nově setkávat, i „pouzí” partneři nebo snoubenci či snoubenky, s nimiž člověk nežije ve společné domácnosti?

Zmatek mezi lidmi byl takový, že vláda vydala prohlášení s vysvětlením. Povolení návštěv se vztahuje na osoby, s nimiž dotyčný udržuje „stabilní vztahy”, ne však na přátele.

„Neznamená to, že od pondělka bude možné navštěvovat kamarády a pořádat večírky,” vzkázal Italům premiér Giuseppe Conte. Jak budou úřady ověřovat, zda jsou vztahy mezi lidmi „stabilní”, však jasné není.

Sdružení homosexuálů Arcigay vládní svolení k návštěvám „členů rodiny” považuje za diskriminační. Tento pojem se podle organizace vztahuje na oficiální příbuzenské formy a nebere v potaz význam vztahů bez biologických vazeb. Vláda zastává „středověký koncept” příbuzenských vazeb a vylučuje mnoho nových podob vztahů mezi lidmi, tvrdí sdružení Arcigay.

Od pondělka 4. května budou moci Italové také například sportovat venku a zvětší se jim svoboda pohybu v rámci regionu, v němž žijí. Od příštího týdne budou moci začít znovu fungovat některá odvětví, považovaná za strategická. Školy se ale otevřou až v září.

Za nynější pandemie je Itálie po Spojených státech druhou nejvíce zasaženou zemí světa. Nakazilo se tam přes 209 000 lidí a s nemocí covid-19 zemřelo více než 28 700 osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků