Hlavní obsah
Britský generální prokurátor Geoffrey Cox Foto: Henry Nicholls, Reuters

Jste ostuda! Tento parlament je mrtvý, vmetl britským poslancům prokurátor Cox

Tato komora parlamentu je mrtvá a neměla by už zasedat, když třikrát odmítla brexitovou dohodu a nesouhlasí ani s předčasnými volbami, prohlásil ve středu britský generální prokurátor Geoffrey Cox v dolní komoře parlamentu. Poslanci zasedají po zhruba dvoutýdenní pauze, kterou přerušil verdikt nejvyššího soud. Ten oznámil, že přestávka původně plánovaná na pět týdnů je nezákonná a od začátku neplatná.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox Foto: Henry Nicholls, Reuters
Jste ostuda! Tento parlament je mrtvý, vmetl britským poslancům prokurátor Cox

Cox dodal britské vládě dobrozdání o legálnosti kontroverzní parlamentní přestávky. Zdůraznil, že kabinet vždy jednal v dobré víře. Kritici ale postup vlády označili za snahu umlčet parlament v kritické době před termínem brexitu 31. října.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu, který přestávky v jednání parlamentu, zrušil, označil Cox za akt soudní legislativy. „Nejvyšší soud vytvořil nový zákon,“ řekl Cox. Jednání sněmovny je podle jeho slov nyní pod kontrolou soudců.

Prokurátor nicméně v rozpravě s poslanci odmítl, že by se soudní rozhodnutí dalo označit za „ústavní puč“. Tak ho podle britského tisku komentoval Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny.

 Uvažuje o zveřejnění právních rad pro vládu

Cox rozsudek akceptuje. „Přijímám, že jsme prohráli. Mýlili jsme se ohledně rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ řekl.

Uvažuje o tom, zda by v následujících dnech neměly být zveřejněny dokumenty z jeho právního stanoviska. „V nadcházejících dnech zvážím, zda je ve veřejném zájmu, aby se mé právní rady poskytnuté vládě zveřejnily,“ řekl Cox. Vyloučil přitom, že by se vláda rozhodla znovu přerušit práci parlamentu způsobem, který by nebyl v souladu s úterním verdiktem nejvyššího soudu.

Johnson by mohl požádat o předčasné volby

Po konstatování jednoho z poslanců, že ve středu byla obnovena parlamentní suverenita a poslanci určí, co se bude dál dít s brexitem, Cox prohlásil, že tento parlament už nemá morální právo zasedat, když třikrát odmítl brexitovou dohodu a též předčasné volby. „Tento parlament je mrtvý parlament,“ dodal prokurátor a za nesouhlasných výkřiků mnoha přítomných označil Dolní sněmovnu za „ostudu“.

Poslanci a média čekají především odpolední vystoupení premiéra Borise Johnsona, který kvůli překotnému vývoji zkrátil svůj pobyt v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN a vrátil se do Londýna. Spekuluje se, že premiér požádá poslance o schválení předčasných voleb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků