Hlavní obsah
Lékaři bez hranic mluví se zachráněnými migranty na lodi Ocean Viking Foto: Julia Schaefermeyer/sos Mediterr, Reuters

Itálie povolila vylodění 176 migrantů zachráněných u Libye

Itálie povolila vylodění 176 běženců, které u břehů Libye naložila loď Ocean Viking neziskové organizace Lékaři bez hranic a SOS Mediterranée, napsala agentura DPA. Plavidlo je nyní na cestě do jihoitalského přístavu Tarent, dorazit by tam mělo ve středu.

Lékaři bez hranic mluví se zachráněnými migranty na lodi Ocean Viking Foto: Julia Schaefermeyer/sos Mediterr, Reuters
Itálie povolila vylodění 176 migrantů zachráněných u Libye

Ocean Viking pluje pod norskou vlajkou a monitoruje oblast Středozemního moře mezi Itálií a Libyí. V neděli loď zachránila pasažéry ze dvou gumových člunů, kteří se dostali do potíží během plavby k evropským břehům. Mezi zachráněnými jsou i ženy a děti.

Tentokrát dostala loď povolení k vylodění nezvykle rychle. Benevolentnější postoj k záchranným lodím neziskových organizací Itálie zaujala poté, co v září získala důvěru nová vláda, v níž místo protiimigrační Ligy zasedla levicová Demokratická strana.

Italská vláda je vstřícnější

Předchozí vláda, kde post ministra vnitra zastával Matteo Salvini z Ligy, prosazovala tvrdou protiimigrační politiku a plavidla neziskových organizací do italských přístavů nepouštěla. Právě Salvini rozhodnutí úřadů nyní ostře kritizoval.

„Ocean Viking provozuje francouzská organizace, pluje pod norskou vlajkou. Můžete mi říct, proč pluje do Itálie? Ať jedou buď do Francie, nebo do Norska,“ napsal bývalý vicepremiér na Twitteru.

Evropské země se zatím nedohodly na mechanismu rozdělování běženců zachráněných na moři, aby jejich příjem neležel pouze na bedrech jihoevropských zemí. Zejména Itálie a Malta trvají na distribuci migrantů do jiných zemí EU. Minulý týden návrh Německa, Francie, Itálie a Malty podpořily další státy; Česká republika a rovněž Slovensko, Polsko a Maďarsko účast na takovém přerozdělování odmítly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků