Hlavní obsah
Blokáda rafinerie Grandpuits nedaleko Paříže Foto: Benoit Tessier, Reuters

Francouzská policie prorazila první blokádu rafinérie

Francouzská policie v pátek prorazila blokádu rafinérie východně od Paříže. Podnik je jedním z 12 zařízení v zemi, které demonstranti blokují již přes deset dní.

Blokáda rafinerie Grandpuits nedaleko Paříže Foto: Benoit Tessier, Reuters
Francouzská policie prorazila první blokádu rafinérie

Policisté rafinérii Grandpuits asi 50 kilometrů od hlavního města obsadila v brzkých ranních hodinách. Proražení blokád dříve nařídil prezident Nicolas Sarkozy. Mnohým benzínovým stanicím došlo palivo a provoz musela omezit i letiště. Blokován je též největší francouzský ropný terminál u Marseille.

Rafinérie Grandpuits zásobuje Paříž i obě její letiště Orly a Charles de Gaulle.

Šéf odborů Charles Foulard označil policejní akci za „skandál, protože policie zasáhla uprostřed noci“.

Lidé po celé Francii protestují proti vládním škrtům a penzijní reformě, která posouvá důchodový věk na 62 let, tedy o dva roky, a navíc stanovuje nárok na plnou penzi až při odchodu do důchodu v 67 letech namísto dosavadních 65 let.

O reformě má ještě v pátek hlasovat Senát, ale potíže s přijetím jsou nepravděpodobné. Její návrh už dříve schválila dolní komora parlamentu, Národní shromáždění, nicméně senátorům z řad menšinové opoziční levice se zatím dařilo jednání pomocí dodatků zdržovat.

„Vláda nese plnou a celkovou odpovědnost za další protesty kvůli svému nekompromisnímu postoji, nedostatku naslouchání a opakovaným provokacím,“ uvedly odbory ve společném prohlášení.

Nepopulární Sarkozy

Podle agentury Reuters bylo ve čtvrtek 2790 z celkového počtu 12 500 čerpacích stanic v zemi bez pohonných hmot, což způsobily mnohadenní stávkami v jednotlivých rafinériích.

Pořádkové síly hodlají i nadále uvolňovat rovněž blokované sklady pohonných hmot, jak jim to nařídil prezident Sarkozy, jehož popularita je nejnižší za posledních 18 měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků