Hlavní obsah
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters

EU nebude bránit vývozu vakcín do Severního Irska

Evropská unie v pátek ustoupila od plánu použít nouzová opatření z protokolu o Severním Irsku z předloni uzavřené brexitové dohody. Ten měl zamezit tomu, aby se vakcíny, jejichž vývoz mimo Unii nyní Brusel kvůli jejich nedostatku nyní reguluje, nedostávaly přes Severní Irsko do Velké Británie. Když Brusel plán zveřejnil, vyvolalo to pozdvižení v Severním Irsku, Londýně i Dublinu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters
EU nebude bránit vývozu vakcín do Severního Irska

Evropská komise v pátek oznámila, že pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku.

Mechanismus přijatý ve zrychleném řízení je reakcí na aktuální spor EU s britsko-švédskou firmou AstraZeneca. Společnost, jejíž preparát v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila k používání v zemích bloku, chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března, a to z 80 milionů dávek na 39 milionů.

Obavy z prostupné hranice mezi Irskem a Severním Irskem 

Komise však zároveň chtěla spustit ochrannou klauzuli v severoirském protokolu, a zabránit tak přepravu vakcín z Irska, které je členem EU, do Severního Irska, které je součástí Spojeného království.

Krok Bruselu coby „neuvěřitelný akt nepřátelství” ostře odsoudila severoirská první ministryně Arlene Fosterová. Podle ní se mezi Irskem a Severním Irskem vytváří tvrdá hranice, které měl přitom takzvaný protokol o Severním Irsku zabránit, neboť podle něj zůstane toto území Spojeného království součástí unijního volného trhu.

EU nakonec krátce před půlnocí zveřejnila prohlášení, že zajistí, aby severoirský protokol, který má udržet irskou hranici otevřenou, zůstane nedotčen. Komise však varovala, že pokud budou vakcíny a účinné látky bez povolení převáženy do třetích zemí a mimo blok, použije „všechny nástroje, které má k dispozici”.

Prohlášení následovalo poté, co britský premiér Boris Johnson hovořil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a vyjádřil „vážné znepokojení”, a také s irským premiérem Micheálem Martinem. Šéf irské vlády také hovořil s von der Leyenovou a následné rozhodnutí nepoužít ochranné ustanovení uvítal.

EU původně chtěla použít článek 16 protokolu o Severním Irsku, který umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech zachování jednotného trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků