Hlavní obsah
Ukrajinský voják zavírá bránu na letecké základně Belbek na Krymu Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Duma posvětila připojení Krymu k Rusku, Ukrajina se stahuje

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, ve čtvrtek schválila smlouvu o připojení Krymu k Rusku. Ukrajina mezitím stahuje z poloostrova příslušníky své armády a pohraniční stráže.

Ukrajinský voják zavírá bránu na letecké základně Belbek na Krymu Foto: Shamil Zhumatov, Reuters
Duma posvětila připojení Krymu k Rusku, Ukrajina se stahuje

To, že poslanci posvětí začlenění Krymu s městem Sevastopol, které má zvláštní status, se očekávalo. Proti přijetí v Dumě hlasoval jediný poslanec z celkem 444.

Smlouvu podepsal prezident Vladimir Putin a schválil ji také nejvyšší soud. V pátek má schvalovací proces završit hlasování horní komory parlamentu, Rady federace.

Ukrajina mezitím oznámila plán stahování tisíců svých vojáků a jejich rodin z Krymu z důvodu ohrožení jejich bezpečnosti. Kyjev odtržení Krymu neuznává a oblast prohlásil za okupovanou zónu. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Obyvatelé Krymu čekají ve frontách, aby si zažádali o ruský pas

Video: Reuters

Podle agentury Interfax Ukrajina požaduje stažení ruských sil z poloostrova a vyhlášení oblasti za demilitarizovanou zónu.

Stažení vojáci budou rozmístěni severněji ve vnitrozemí. Množství jich už ale přijalo nabídku vstoupit do řad ruské armády.

Související téma:

Krym

Foto: Profimedia.cz

Kyjev současně ve středu potvrdil, že z Krymu stahuje i příslušníky pohraniční stráže. Poloostrov opustilo už asi tisíc z nich.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků