Hlavní obsah
Členové sebeobranných jednotek Majdan před ukrajinským parlamentem v Kyjevě Foto: Alex Kuzmin, Reuters

Kyjev přijal deklaraci o osvobození Ukrajiny, Krym považuje za okupovaný

Deklaraci o boji za osvobození Ukrajiny v úterý většinou 274 hlasů z 303 schválil ukrajinský parlament. Dokument obsahuje naléhavou výzvu světovému společenství, aby neuznalo ruský zábor Krymu, který Kyjev vyhlásil okupovanou zónou.

Členové sebeobranných jednotek Majdan před ukrajinským parlamentem v Kyjevě Foto: Alex Kuzmin, Reuters
Kyjev přijal deklaraci o osvobození Ukrajiny, Krym považuje za okupovaný

„Krym byl, je a bude součástí Ukrajiny. Ukrajinský národ nikdy a za žádných okolností boj za osvobození Krymu od okupantů nezastaví, ať bude jakkoli těžký či dlouhý,” praví se v deklaraci.

„Naléhavě vyzýváme celé světové společenství, aby se zdrželo mezinárodního uznání takzvané Krymské republiky i anexe Krymu a Sevastopolu. Ukrajinský národ nikdy anexi svého území ovládnutého Ruskem neuzná,” uvádí se v deklaraci.

Rusko podle ukrajinských poslanců „demonstrativně porušilo nejen platné ukrajinské zákony, ale i základní normy mezinárodního práva”. Poprvé po skončení druhé světové války bude všeobecně uznávané hranice Evropy cynicky přepisovat země, která v dvoustranných i mnohostranných smlouvách celistvost Ukrajiny garantovala, konstatuje dále dokument.

Krym jako okupovaná oblast

Parlament v Kyjevě rovněž přijal usnesení, jímž Krym vyhlašuje za "dočasně okupované území". Spadají do něj Krymský poloostrov, město Sevastopol, přilehlé ukrajinské teritoriální vody a vzdušný prostor.

Vstup na okupované území je podle dokumentu povolen jen na zvláštní propustku vydanou ukrajinskou vládou. Usnesení zakazuje provádět na Krymu jakoukoli hospodářskou činnost bez ukrajinského povolení včetně dopravy, obchodu a těžby nerostných surovin.

Komunisté nehlasovali

Pro deklaraci nezvedli ruku poslanci ukrajinské komunistické strany; hlasování se neúčastnili. Z frakce Strany regionů bývalého prezidenta Viktora Janukovyče se pro deklaraci vyslovila jen menší část.

Premiér Jaceňuk varuje před vízy pro Rusy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se ve čtvrtek po příletu do Bruselu vyslovil zdrženlivě k plánům Kyjeva na zavedení vízového režimu s Ruskem odvetou za anexi Krymu. Řekl, že v takových případech je lepší „dvakrát měřit”.

Na zavedení vízového režimu se ve středu usnesla ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany, jejíž rozhodnutí ve formě prezidentských dekretů mají sílu zákona. [celá zpráva] Podle Jaceňuka ale takový krok nebude dostatečně účinný a zkomplikuje navíc život ukrajinským občanům žijícím na východě země při hranicích s Ruskem.

Související témata

Viktor Janukovyč na mimořádné tiskové konferenci.

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Ukrajina, Krym

Ukrajinská vláda podle premiéra respektuje specifické zájmy jihovýchodu Ukrajiny, a proto se k rozhodnutí o vízech staví zdrženlivě. Do diskuse o vízech se Jaceňuk ve středu nemohl náležitě zapojit, protože kvůli cestě do Bruselu jednání bezpečnostní rady předčasně opustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků