Hlavní obsah
 

Drážďany: pátrání na místě činu skončilo

Němečtí kriminalisté ukončili pátrání v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba), kterou v pondělí vykradli dosud neznámí zloději. Potvrdil to policejní mluvčí s tím, že příslušné prostory Rezidenčního zámku „už byly uvolněny”.

 
Drážďany: pátrání na místě činu skončilo

Zaměstnanci klenotnice se tak mohou vrátit na pracoviště, ale pro veřejnost zůstává nadále uzavřena. Bude totiž nutné provést některé opravy, protože pachatelé způsobili na vitrínách značné škody. Kdy lidé budou moci klenotnici navštívit, není ještě jasné.

Saské úřady ve čtvrtek vypsaly odměnu půl milionu eur (12,8 mil. Kč) za informace, které by vedly k pachatelům krádeže. „Nechceme opomenout nic, co by tento případ pomohlo vyřešit,“ oznámili saský policejní šéf Horst Kretzschmar a vrchní prokurátor Klaus Rövekamp.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zloději ukradli v drážďanské klenotnici šperky za miliardu eur

Video: Reuters

Na základě videozáběrů policisté zjistili, že pondělní krádeže se zúčastnili čtyři lidé. Dva z nich pronikli přes zamřížované okno do Rezidenčního zámku, kde jsou sbírky vystaveny, a sekyrou rozbili vitrínu, odkud si odnesli šperky. Muzeum uvedlo, že ukradené předměty mají díky jedinečnosti a historickému odkazu pro německou spolkovou zemi Sasko nevyčíslitelnou cenu. Policie odhadla škodu na miliardu eur, tedy 25,5 miliardy Kč.

Co přesně zloději odnesli, zatím není jasné, protože zaměstnanci muzea na místo činu kvůli důkladnému hledání stop nemohli. Z asi stovky předmětů, které ve vitríně byly, chybí jedenáct hlavních kusů a také části dvou dalších objektů. Neúplný je rovněž soubor knoflíků, uvedlo muzeum. Za největší ztráty muzeum označilo kord, polský Řád bílé orlice, ozdobu klobouku a přezky bot z diamantové série z 18. století. Z briliantového souboru chybí nárameník, další náprsní polský Řád bílé orlice a ozdoba klobouku, ukradena byla rovněž velká náprsní brož královny Amálie Augusty s více než 600 brilianty a také část jejího náhrdelníku.

Rezidenční palác v Drážďanech, kde se nachází kelnotbice Zelená klenba

Foto: Sebastian Kahnert, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků