Hlavní obsah
Foto: Reuters Tv, Reuters

Britští poslanci schválili odklad přijetí brexitové dohody

Britští poslanci schválili dodatek, který odsouvá přijetí brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Prošel o 16 hlasů.

Foto: Reuters Tv, Reuters
Britští poslanci schválili odklad přijetí brexitové dohody

Pro návrh bylo 322 hlasů, proti 306.

„Je to špatně pro Velkou Británii, pro EU i demokracii,” řekl premiér Boris Johnson. Dodal, že bude usilovat o dokončení brexitu k 31. říjnu. Nebude s EU jednat o odkladu brexitu, zákon jej k tomu prý nenutí. Vláda bude příští týden pokračovat v prosazování dohody, dodal.

Britský premiér Boris Johnson po přijetí Letwinova dodatku

Foto: House of Commons, ČTK/AP

Poslanci schválili pozměňovací návrh bývalého vládního zákonodárce Olivera Letwina. Jeho schválení znamená "podmínečnou" podporu upravené brexitové dohodě s tím, že její oficiální schválení by bylo odloženo do okamžiku schválení zákona, který dojednané podmínky brexitu převede do britského práva.

Opatření bylo předloženo v souvislosti se zákonem z minulého měsíce, který stanovuje podmínky pro dojednání dalšího odkladu brexitu. Vládě ukládá požádat o odklad brexitu v případě, že do dnešního večera parlament neschválí "rozvodovou" dohodu ani odchod z EU bez dohody.

Demonstranti chtějí nové referendum

V Londýně protestovaly desetitisíce lidí proti Brexitu.

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Cílem Letwinova dodatku je podle BBC vyloučit variantu, že by po schválení dohody nakonec stejně 31. října nastal "neřízený" brexit, protože by ratifikační zákon do té doby nestihl projít legislativním procesem. Podle vlády je ale smyslem dodatku brexit jen odložit.

Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii se scházejí v centru Londýna. V době, kdy zákonodárci rozhodují o brexitové dohodě, požadují nové referendum o odchodu z EU. Účastníci mávají vlajkami EU a nesou transparenty vyzývající k zastavení brexitu.

Přehled hlavních událostí kolem brexitu
24. června 2016 - V Británii v referendu o brexitu zvítězili odpůrci členství v EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.
13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová.
29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil EU záměr z unie odejít na základě předchozí aktivace článku 50 (o vystoupení z EU) Lisabonské smlouvy.
9. července 2018 - Kvůli sporu ohledně tzv. plánu z Chequers premiérky Mayové, který chtěl zachovat více obchodních vazeb na EU, odstoupili ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod z EU David Davis a jeho první náměstek Steve Baker.
14. listopadu 2018 - Vyjednavači obou stran se shodli na textu dohody včetně takzvané irské pojistky, a na znění doprovodné politické deklarace.
15. ledna 2019 - Britští poslanci poprvé odmítli dohodu o brexitu. Předseda labouristů Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vláda ustála.
12. března 2019 - Dolní sněmovna i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z EU.
20. března 2019 - Premiérka Mayová dopisem požádala šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června.
21. března 2019 - Lídři 27 zemí EU nabídli odklad do 22. května, pokud britský parlament schválí dohodu vystoupení, jinak jen do 12. dubna.
29. března 2019 - Britští poslanci i napotřetí odmítli brexitovou dohodu.
5. dubna 2019 - Mayová znovu požádala EU o odklad brexitu do 30. června.
10. dubna 2019 - EU se Británií dohodla na dalším odkladu brexitu, a to až do 31. října.
24. května 2019 - Mayová oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně konzervativců.
23. července 2019 - Lídrem konzervativců zvolen Boris Johnson. O den později se stal premiérem a jmenoval nové ministry.
19. srpna 2019 - Johnson v dopise zaslaném Tuskovi irskou pojistku označil za nedemokratickou a vyzval, aby byla nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit "alternativní ujednání". Tusk i EK odmítli.
4. září 2019 - Poslanci Dolní sněmovny schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit brexitu bez dohody. Johnson zároveň v parlamentu vyzval k uspořádání předčasných voleb 15. října, což poslanci odmítli.
6. září 2019 - Návrh zákona proti brexitu bez dohody schválila i Horní sněmovna, souhlas s ním vyjádřila 9. září i britská královna Alžběta II. a norma tak vstoupila v platnost.
2. října 2019 - Británie předala Evropské komisi písemný návrh změn v brexitové dohodě týkající se takzvané irské pojistky.
17. října 2019 - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i premiér Johnson oznámili, že Británie a EU se dohodly na podmínkách brexitu; severoirští unionisté v reakci uvedli, že jejich výhrady k některým částem dokumentu přetrvávají.
19. října 2019 - Dolní komora britského parlamentu na mimořádné schůzi o upravené brexitové dohodě přijala návrh, který požaduje nejdříve schválit zákon související s ratifikací podmínek brexitu. Podle britských médií tento vývoj znamená, že vláda požádá o odklad brexitu. Premiér Johnson po hlasování prohlásil, že nebude s EU jednat o odkladu. Vláda dle Johnsona příští týden předloží legislativní opatření pro ratifikaci "rozvodové" dohody.
Anketa
Přejete si, aby už Velká Británie odešla z EU?
Ano
52.7 %
Ne
47.3 %
Celkem hlasovalo 4759 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků