Hlavní obsah
Test společnosti ZenTech Foto: Profimedia.cz

Belgičané vyvinuli stoprocentně přesné testy na covid-19

Belgická biotechnologická firma uvádí podle svých slov stoprocentně přesné testy na onemocnění covid-19, které fungují na principu detekce protilátek v těle. Testy, které již schválila tamější vláda, je nutné vyhodnocovat v laboratoři. Výsledky jsou ale patrné již za patnáct minut.

Test společnosti ZenTech Foto: Profimedia.cz
Belgičané vyvinuli stoprocentně přesné testy na covid-19

Společnost ZenTech sídlící v belgickém Lutychu uvedla, že výroba vládou schválených testů je již v plném provozu. Týdně firma vyrábí na deset tisíc testů. Po překročení hranice tří milionů vyrobených testů chystá firma distribuci i do ostatních evropských zemí.

Výhodou testovacího zařízení je to, že rovněž detekuje, zda dotyčný již koronavirus prodělal a zotavil se, aniž by věděl, že byl vůbec infikován. Výsledky jsou známé již za patnáct minut.

„Citlivost testů na protilátky je sto procent. Jedná se ale o složité zařízení, které není určené k domácímu používání jako například těhotenský test,“ říká pro DailyMail zakladatel společnosti ZenTech Jean-Claude Havaux s tím, že testy jsou určené pro zdravotnické pracovníky, nejprve v Belgii a poté v dalších zemích EU i mimo ni.

Protilátkové testy jsou považovány za klíčový nástroj ke zjištění, kdo si onemocněním covid-19 už prošel. Zejména to pak platí pro nesymptomatické nosiče, kteří jsou vůči nemoci imunní a mohli by se tak vrátit do standardního pracovního procesu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem upozorňuje, že zatímco spolehlivé testy vítá, přítomnost protilátek covid-19 není přímým důkazem, že je člověk imunní. Navíc není známo, jak dlouho imunita trvá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků