Oheň zničil dřevěnou konstrukci krovu a celou střechu. Shořely některé dubové vazníky, které pocházely ze 13. století, tedy z doby stavby katedrály. Zřítila se i část klenby v oblasti chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Zbytek klenby by měl podle prvních informací z ohledání místa odolat.

Velké starosti odborníkům činí samotná konstrukce chrámu. „Nevíme, jaké škody utrpěl kámen, z něhož je katedrála postavená. Mám na mysli vysoké teploty, kterým byl vystaven během požáru, a následně hašení studenou vodou,“ uvedla stavební historička a architektka Elke Nagelová.

Požár Notre-Dame

Požár Notre-Dame

FOTO: Francois Mori, ČTK/AP

S ní souhlasí také restaurátor Zdeněk Fučík. Důležité je podle něj zjistit, jak je na tom stabilita klenby. Jako největší nebezpečí vidí degradaci kamene. „Tam bude mušlový vápenec, protože téměř celá Paříž je z mušlového vápence, který se tam v okolí těží. Ten kámen je velice měkký, takže požárem asi utrpěl,“ uvedl. „Rekonstrukce bude určitě trvat déle než deset let. Záleží na kapacitách, jaká technologie bude použita,“ dodal.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Zkáza uvnitř katedrály Notre-Dame

Macron chce opravit katedrálu Notre-Dame do pěti let
Štěstí v neštěstí. Umělecké skvosty Notre-Dame se zachránily
Chrám Notre-Dame v Paříži zachvátil v pondělí ničivý požár.

Chrám Notre-Dame v Paříži zachvátil v pondělí ničivý požár.

FOTO: Christophe Ena, ČTK/AP

Nagelová upozorňuje, že nejdůležitější je v tuto chvíli provizorní zabezpečení střechy. „Bez zastřešení je stavba vydaná na milost dešti,“ říká. Navíc se podle jejích slov musí klenba stabilizovat nosníky, aby se stěny nezhroutily dovnitř.

„Stabilita středověké katedrály se musí obnovit co nejdřív,“ říká historik umění a emeritní profesor památkové péče Achim Wolfgang Hubel.