Hlavní obsah

Odborníci se bojí o konstrukci Notre-Dame, použitý vápenec je měkký

17. 4. 2019, 10:22 – Paříž

Obnovení pařížské katedrály Notre-Dame do pěti let, jak chce francouzský prezident Emmanuel Macron, nepovažuje část odborné veřejnosti za realizovatelné. Stavební skvost se po ničivém požáru podaří opravit, ale bude to trvat nejspíš déle, shodují se historici umění. Odborníkům dělá starosti konstrukce chrámu a narušení kamene vysokými teplotami a prudkým zchlazením vodou při hašení.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Francouzští hasiči zveřejnili nové záběry z hašení požáru katedrály Notre-DameVideo: Reuters

 
Článek

Oheň zničil dřevěnou konstrukci krovu a celou střechu. Shořely některé dubové vazníky, které pocházely ze 13. století, tedy z doby stavby katedrály. Zřítila se i část klenby v oblasti chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Zbytek klenby by měl podle prvních informací z ohledání místa odolat.

Velké starosti odborníkům činí samotná konstrukce chrámu. „Nevíme, jaké škody utrpěl kámen, z něhož je katedrála postavená. Mám na mysli vysoké teploty, kterým byl vystaven během požáru, a následně hašení studenou vodou,“ uvedla stavební historička a architektka Elke Nagelová.

Foto: Francois Mori, ČTK/AP

Požár Notre-Dame

S ní souhlasí také restaurátor Zdeněk Fučík. Důležité je podle něj zjistit, jak je na tom stabilita klenby. Jako největší nebezpečí vidí degradaci kamene. „Tam bude mušlový vápenec, protože téměř celá Paříž je z mušlového vápence, který se tam v okolí těží. Ten kámen je velice měkký, takže požárem asi utrpěl,“ uvedl. „Rekonstrukce bude určitě trvat déle než deset let. Záleží na kapacitách, jaká technologie bude použita,“ dodal.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Zkáza uvnitř katedrály Notre-DameVideo: Reuters

Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

Chrám Notre-Dame v Paříži zachvátil v pondělí ničivý požár.

Nagelová upozorňuje, že nejdůležitější je v tuto chvíli provizorní zabezpečení střechy. „Bez zastřešení je stavba vydaná na milost dešti,“ říká. Navíc se podle jejích slov musí klenba stabilizovat nosníky, aby se stěny nezhroutily dovnitř.

„Stabilita středověké katedrály se musí obnovit co nejdřív,“ říká historik umění a emeritní profesor památkové péče Achim Wolfgang Hubel.

Reklama

Výběr článků