Na seznamu nejbrutálnějších teroristů v řadách Islámského státu z řad německých občanů je například devětadvacetiletý Boned Saal. Spolková prokuratura ho vyšetřuje pro nejrůznější válečné zločiny, z jejichž popisu naskakuje husí kůže. Jedním z nich je mimo jiné masakr poblíž syrského města Homsu. Saal na videu, které zveřejnil v červenci 2014, nazývá oběti „nevěřícími prasaty“, tito lidé si prý nezasloužili nic jiného než smrt.

O čtyři a půl roku později je tento terorista, který si nechává říkat Abu Luqman al-Almani, na severu Sýrie v kurdském vězení. Původně se snažil dostat do Turecka a odtamtud do Německa, pašerák ho ale vydal kurdským jednotkám.

Hlavně lidská práva

Vysílený muž se zoufale touží dostat zpět do vlasti. V televizním rozhovoru prohlásil, že bude klidně riskovat dlouholeté vězení. „Pokud musím do vězení, pak dávám přednost vězení, kde panuje právo, především lidská práva,“ prohlásil.

Čtěte také: Britka, která se vdala za bojovníka IS, je připravena jít po návratu do vlasti do vězení

Na severu Sýrie je v kurdském vězení kolem osmi set zahraničních bojovníků ze 49 zemí, stovky žen a dětí. Mezi nimi je také Sara K., jejíž manžel patřil u teroristů ke špičkám, nebo její sestra Jasmin, jejíž manžel byl nazýván „řezníkem“ islamistů. Všichni se chtějí vrátit domů a všichni se dožadují dodržování lidských práv.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Civilisté utíkají před boji o poslední baštu ISIS v Sýrii. Zdroj: Reuters

Bezpečnostní úřady ale podle Focusu varují, že ženy, kterým se podařilo ze Sýrie či Iráku vrátit, rozhodně nezůstávají stranou a zapojují se do kriminálních kruhů. Zhruba polovina žen z řad navrátilců se zapojila do militantních kruhů radikálních salafistů, řekl Focusu šéf německé vnitřní rozvědky Severního Porýní-Vestfálska Burkhard Freier. „To, že byl Islámský stát poražen, ještě neznamená, že se vzdaly radikálních idejí,“ řekl Freier.

Čtěte také: Miny, nálože, lidské štíty a odstřelovači. Konečná bitva se zbytky IS bude tuhá

Jedním z mnoha důkazů je například Mine K. (46), která se v roce 2015 vdala prostřednictvím Skypu za pozdějšího sebevražedného atentátníka a utekla k islamistům. V polovině října 2018 se sice vrátila do Kolína nad Rýnem se svým 12letým synem, ale neustále na sociálních sítích horovala pro radikální islám a chalífát.