Hlavní obsah
Shamima Begumová na policejní fotografii Foto: Uncredited, ČTK/AP

Britka, která se vdala za bojovníka IS, je připravena jít po návratu do vlasti do vězení

Shamima Begumová, která byla jednou ze tří školaček, které odešly před čtyřmi lety z Británie do Sýrie, aby se přidaly k Islámskému státu, je připravena po návratu do vlasti nastoupit do vězení. Uvedla to v pondělí stanice BBC s tím, že podle ženina právníka Tasnima Akunjeeho její duševní zdraví utrpělo a bude potřebovat pomoc psychiatra.

Shamima Begumová na policejní fotografii Foto: Uncredited, ČTK/AP
Britka, která se vdala za bojovníka IS, je připravena jít po návratu do vlasti do vězení

Devatenáctiletá Begumová, která je v nyní v uprchlickém táboře v Sýrii, řekla BBC, že pokud jí bude umožněn návrat do Velké Británie, je připravena nastoupit do vězení. Při rozhovoru držela v náruči svého dvoudenního syna Jarrara. Nese stejné jméno jako její první syn, který v samozvaném chalífátu zahynul.

Žena dodala, že by byla bývala nechala svého prvního syna, aby se stal bojovníkem IS, ale nyní chce, aby její druhý chlapec „byl Britem“.

Begumová v rozhovoru pro BBC přiznala, že pózovala pro plakát pro nábor příslušníků IS. Británii se omluvila, že se přidala k IS. Sama však dávala stále najevo sympatie k Islámskému státu a srovnávala jeho zločiny s nálety koalice proti IS. Řekla také, že se dívala na propagandistická videa Islámského státu a skupin napojených na Al-Káidu včetně těch, která zachycovala vraždění britských zajatců. Uvedla, že si nepamatuje jména žádných obětí. Věděla i o atentátu v Manchesteru po koncertu Ariany Grande, ale nevěděla, že tam tehdy zemřely ženy a děti.

Tvrdila, že jí rodina nikdy žádné peníze do Sýrie neposlala, ale že její manžel, bojovník Islámského státu z Nizozemska, konvertita Yago Riedijk, dostával peníze od rodiny, když oba žili v samozvaném chalífátu.

Utekla jako školačka

Zmínila, že ač jí bylo v době odchodu jen patnáct, věděla, co dělala, a byla schopná se sama rozhodovat.

Begumová utekla v únoru 2015 s dalšími dvěma dívkami ze školy v Bethnal Green, Kadizou Sultanovou a Amirou Abasovou. První zřejmě zahynula při explozi domu, kde žila. Osud druhé není znám.

Trojice školaček, která utekla do Sýrie zachycená na letišti Gatwick. Zleva Kadiza Sultanová, Shamima Begumová a Amira Abasová

Foto: ČTK/AP

Begumová se dostala do tábora před dvěma týdny poté, co odešla z Baghúzu, což je vůbec poslední místo, které drží Islámský stát a které se pokoušejí dobýt kurdsko-arabské Syrské demokratické síly. Její manžel byl zajat.

O návrat Begumové a jejího syna usiluje rodina

„Její rodina vždy chtěla přivézt své dítě domů a dostat ji do bezpečí,“ řekl právník rodiny Akunjee. „Samozřejmě že její rodina má největší starost nejen o to, aby se dostala pryč, ale také, aby vnuk nebyl ovlivněn tímto myšlením (radikálů z IS),“ dodal pro BBC s tím, že rodina dívky je připravena se postarat o výchovu chlapce.

„Rodina očekává, že bude postižena, a tak by chtěla posouzení jejího stavu a také maximum možné pomoci jejímu duševnímu zdraví a k návratu k normálnímu myšlení,“ dodal právník s tím, že se rodina se snaží získat od vlády potřebné cestovní dokumenty, aby se Begumová i její novorozený syn mohli vrátit do Velké Británie. Zdůraznil, že mají oba právo na britské občanství.

Diskuse o návratu

V Británii se mezitím rozproudila diskuse, zda by jí měly úřady návrat umožnit. Podle mezinárodních zákonů je Spojené království zavázáno ji přijmout, pokud se nepřihlásila k jiné státní příslušnosti. Ministr vnitra Sajid Jawid ale v komentáři pro nedělník The Sunday Times řekl, že by neváhal předejít návratu Britů, kteří odjeli do Islámského státu.

Vláda zdůraznila, že v zemi nemá konzulát - v Sýrii ji zastupuje Česká republika - a že nebude riskovat ničí životy kvůli Britům, kteří se připojili k teroristické skupině. Pokud by se ale dostala na britský konzulát, asi by se vrátit mohla, uvedla BBC .

„Lidé by ke mně měli pociťovat sympatie kvůli tomu, čím jsem si prošla,“ řekla dívka televizi SkyNews. Další její výroky ovšem nenaznačují, že by ohledně radikalizace prozřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků