Podle agentury Reuters se za španělskou vládu omluvil její místní představitel v Katalánsku Enric Millo. „Když vidím ty fotky a když ještě ke všemu znám lidi, kteří byli vláčeni, zmláceni, a jednoho, který dokonce skončil v nemocnici, nemůžu si pomoci, ale musím se za zasahující policisty omluvit,“ prohlásil Millo podle Reuters v televizním rozhovoru. 

Nedělní referendum o vyhlášení nezávislosti Katalánska na španělském království bylo v rozporu se španělskou ústavou, brutální zásah policie ale sklidil kritiku Katalánců, části Španělů z dalších částí země i mezinárodního společenství. [celá zpráva]

Údaje o přesném počtu zraněných se rozcházejí. Katalánské úřady hovořily o 893 zraněných, deník El País ale později uvedl, že skutečné číslo může být nižší.

Španělský list upozornil na to, že katalánské úřady toto číslo později vysvětlily jako počet lidí, "kteří se ocitli v péči lékařů". Po nepokojích museli v nemocnici zůstat pouze čtyři lidé.

Video

Expirované video

Policie rozhání katalánské demonstranty.

Katalánský premiér Carles Puigdemont v reakci na to, že se 90 procent voličů vyslovilo pro nezávislost, jakožto i policejní zásah prohlásil, že Katalánsko vyhlásí nezávislost v řádu dní. [celá zpráva]

Ještě v pátek by měl o aktuální politické situaci jednat katalánský parlament, ministerský předseda autonomní oblasti předstoupí před zákonodárce v úterý.