Policejní mluvčí ve středu řekl, že se v Alcanaru, který leží jižně od Barcelony, našel pás s funkčními náložemi. Dům v Alcanaru explodoval ve středu, den před barcelonským útokem, při němž atentátník Júnis abú Jakúb zabil autem 13 lidí a jednoho člověka pak ubodal.

Policie už našla v Alcanaru více než 100 propanbutanových lahví a materiál k výrobě trhaviny TATP, již používají bojovníci Islámského státu.

Policie si to nespojila

Agentura Reuters ve středu s odvoláním na dva španělské policejní zdroje oznámila, že katalánská policie promarnila příležitost odhalit přípravy útoku v Barceloně. Dopustila se prý procedurálních omylů a vyšetřovatelé mezi sebou chybně komunikovali.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policie vyklidila z domu útočníků v Alcanaru propanbutanové lahve.

Regionální policie výbuch v Alcanaru několik hodin nespojila s radikály a nevyhlásila žádný poplach, dokud abú Jakúb dodávkou nenajel v Barceloně do lidí. Trvalo až deset hodin, než na místo v Alcanaru dorazili pyrotechnici, což odhalení útoku zpomalilo.

Velitel katalánské policie Josep Lluis Trapero už v pondělí řekl, že nepovažuje za správné kritizovat jeho jednotky v době, kdy jsou známy nové informace.

Abú Jakúb začal najíždět na barcelonské třídě La Rambla do lidí ve chvíli, kdy pyrotechnici objasnili skutečnou příčinu výbuchu v Alcanaru. Podle soudního zdroje agentury Reuters měli být odborníci na výbušniny na místo přivoláni okamžitě, protože existovala možnost spojení s terorismem.

Katalánská regionální policie navíc nepředala včas informaci o výbuchu národní policii v Madridu, která je považovaná za nejzkušenější protiteroristickou jednotku. Místní policie se zpočátku domnívala, že je výbuch spojen s výrobou drog nebo únikem plynu.

Katalánská vláda i národní policie ale ocenila katalánské policisty zejména za dopadení abú Jakúba, který byl zastřelen v pondělí po čtyřech dnech na útěku.

Více o útoku v Barceloně
Útok dodávkou v Barceloně si vyžádal nejméně 13 obětí a stovku zraněných
Barcelona se ponořila do minuty ticha, oběti útoku uctila i motivačním pokřikem
Teroristé chtěli naložit velký náklaďák výbušninou, ale neměli na něj řidičák
Smrtelných útoků spáchaných autem v Evropě prudce přibylo
Ozvala se rána a masa se dala do pohybu. Lidé hystericky křičeli, líčí útok v Barceloně svědci
Španělská policie zmařila další útok. V Cambrils zabila pět lidí, s výbušninami najížděli do chodců
Oběti a zranění v Barceloně jsou z více než dvaceti zemí
Po masakru vystoupil z dodávky a utekl. Ve Španělsku probíhá hon na teroristy
Teroristická buňka byla zlikvidována, oznámil španělský ministr vnitra
Policie našla v troskách domu ve Španělsku ostatky tří lidí
Byli to normální a bezproblémoví kluci, prohlásila matka útočníků z Cambrils
Čtyři teroristy v Cambrils zastřelila jediná policistka
Uprchlého teroristu zastřelili u Barcelony
V domě teroristů ve Španělsku bylo přes sto plynových lahví